Związek Sadowników RP apeluje o interwencję ws. cen skupu jabłek

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 24 listopada 2015 12:19

Związek Sadowników RP apeluje o interwencję ws. cen skupu jabłek Tegoroczny sezon skupu jabłek przemysłowych zapowiadał się optymistycznie dla sadowników. Jednak wraz z końcem zbiorów na Mazowszu cena owoców do przetwórstwa spadła i wynosi 0,30 gr/kg/ fot. shutterstock

Tegoroczny sezon skupu jabłek przemysłowych zapowiadał się optymistycznie dla sadowników. Jednak wraz z końcem zbiorów na Mazowszu cena owoców do przetwórstwa spadła i wynosi 0,30-0,32 gr/kg. Związek Sadowników RP postanowiło wystosować pismo w tej sprawie do nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi – Krzysztofa Jurgiela.

Związek Sadowników RP postanowił wystosować pismo z prośbą o interwencję do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa. Według sadowników aktualna obniżka cen jabłek przemysłowych nie ma uzasadnienia. Cena koncentratu jabłkowego się nie zmieniła na rynkach światowych, zapasów nie ma, a sprzedaż zagęszczonego soku jabłkowego odbywa się na bieżąco.

Patrząc z perspektywy przetwórców jeśli sadownicy pomimo kolejnych obniżek cen jabłek przemysłowych w dalszym ciągu dostarczają owoce do skupów, to nie ma powodów aby te ceny podnosić. Jednak producenci jabłek obawiają się, że zostanie ustalona niska cena zimowa i dlatego teraz chcą sprzedać ostatnie zapasy.

W zeszłym tygodniu w woj. Mazowieckim od poniedziałku cena jabłek przemysłowych sukcesywnie spadała z 48 gr/kg. W sobotę owoce kosztowały już tylko 0,30-0,32 zł/kg i póki co, ten poziom cenowy się utrzymuje. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM