Związek Sadowników protestuje przeciwko niskim cenom skupu owoców

Autor: www.sadyogrody.pl/ZSRP 25 lipca 2016 16:08

Związek Sadowników protestuje przeciwko niskim cenom skupu owoców Proponowane ceny oraz prognozy na kolejne gatunki są kpiną w stosunku do kosztów produkcji / fot. shutterstock

- W związku z drastycznym spadkiem cen skupu owoców do przetwórstwa stanowczo protestujemy wobec zaistniałej sytuacji. Proponowane ceny oraz prognozy na kolejne gatunki są kpiną w stosunku do kosztów produkcji - apeluje Związek Sadowników RP.

Z dnia na dzień ceny spadają, co niestety powoduje, iż nie gwarantują one nawet pokrycia kosztów produkcji i zbioru owoców z drzew i krzewów.

- Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej od wielu lat apeluje o podjęcie długofalowej współpracy pomiędzy plantatorami, a przemysłem przetwórczym w postaci zawarcia wieloletnich umów kontraktacyjnych. Także od kilku lat bezskutecznie próbujemy zmienić istniejące pod tym względem polskie i unijne prawodawstwo - czytamy na stronie ZSRP. 

Ceny skupu owoców do przetwórstwa charakteryzują się ogromnymi wahaniami w zależności od sezonu. - W ostatnim tygodniu na Mazowszu ceny wiśni przemysłowych (PW) spadły z 1 zł/kg na 0,70 zł/kg. Wiśnie z przeznaczeniem na zamrażalnie skupowane są za 1,10 zł/kg, podczas gdy jeszcze na początku tygodnia osiągały cenę 1,7 zł/kg. Ceny z dnia na dzień spadają, ponadto docierają do nas informacje, iż od przyszłego tygodnia przetwórnie mogą nie przyjmować już owoców. Powołując się na dane GUS oraz przeliczenia Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej koszt produkcji wiśni w Polsce kształtuje się na poziomie 2,03 zł/kg. Aktualna cena proponowana za kilogram owoców jest poniżej kosztów produkcji - przyznają członkowie ZSRP. 

- Brak reakcji instytucji państwowych na ciągle pogłębiającą się destabilizację rynku rolnego, brak przejrzystości planowania produkcji nie poprawi relacji producent - przetwórca. Chaos nie ustabilizuje dochodów gospodarstw, nie przyniesie korzyści ekonomicznych naszemu krajowi. Dziś docierają do nas informacje o spontanicznym powoływaniu komitetów protestacyjnych - apelują przedstawiciele. 

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej w obronie interesów polskiego sadownictwa zdecydowany jest do podjęcia radykalnych działań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM