ZPOW Orzech: Polskie rolnictwo traci przez zaniżanie cen owoców i warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 05 stycznia 2015 10:28

ZPOW Orzech: Polskie rolnictwo traci przez zaniżanie cen owoców i warzyw Wacław Orzech, właściciel Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Orzech z Kolbuszowej

- Zarówno przetwórcy jak i pośrednicy powinni bardzo ostrożnie podchodzić do tematu cen surowców. Przez zaniżanie cen skupu poniżej opłacalności dla rolnika, za kilka lat, Polacy mogą być zmuszeni do zaprzestania produkcji płodów rolnych. Uprawy zostaną zniszczone, baza wytwórcza zlikwidowana i będziemy zmuszeni do zakupów za granicą – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Wacław Orzech, prezes zarządu ZPOW Orzech.

- Mimo informacji medialnych ceny warzyw w stosunku do owoców uległy tylko nieznacznej korekcie. Zdarzają się jakieś okazyjne, niższe oferty. Jednak z reguły, wiążą się ze słabą jakością, a my za dobry surowiec musimy zapłacić wyższą cenę. Zapewne w pierwszym i drugim kwartale 2015 r. nastąpi znaczna podwyżka cen surowców. Sporo upraw zostało zniszczonych celem pobrania rekompensat i wbrew pozorom nie odczuwamy aż tak dużej podaży płodów rolnych. Moim zdaniem Rząd Polski powinien zareagować i zająć się polityką cenową tak jak robią to kraje w zachodniej Europie, gdyż jest to niezwykle poważna sprawa – zaznacza Wacław Orzech.

Prezes apeluje do wszystkich przetwórców a przede wszystkim pośredników, aby bardzo ostrożnie podchodzili do tematu i nie zaniżali cen skupu poniżej opłacalności dla rolnika, gdyż za kilka lat może się okazać, że Polacy przestaną produkować płody rolne. - A wiemy przecież, że polskie warzywa i owoce nie mają sobie równych w całym świecie – alarmuje prezes.

- Surowce kupujemy od kwalifikowanych, stałych dostawców, z którymi mamy podpisane umowy. Jest to dla nas niezwykle ważny element produkcji. Żeby robić dobry produkt, trzeba mieć bardzo dobry surowiec i dlatego nasz dział kontroli i jakości przeprowadza u naszych dostawców audyt i kontrole od zakupu nasion poprzez logistykę – mówi Wacław Orzech.

Prezes podkreśla, że istotnym elementem współpracy jest wzajemne zaufanie producenta i przetwórcy, rzetelność oraz najwyższa jakość dostarczanych surowców.

Większość zakupów ZPOW Orzech realizuje w województwach podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim oraz lubelskim.

Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Orzech Sp. z o. o. w Kolbuszowej zajmuje się produkcją przetworów ze świeżych owoców i warzyw. Oprócz przetwórni, ZPOW Orzech posiada sieć delikatesów firmowych "Orzech".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM