ZPOW Orzech: Ograniczenia dostaw prądu wpływają na zmniejszenie skupu surowców

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 13 sierpnia 2015 16:01

ZPOW Orzech: Ograniczenia dostaw prądu wpływają na zmniejszenie skupu surowców Wacław Orzech, właściciel Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Orzech z Kolbuszowej

- Braki lub ograniczenia dostaw prądu powodują spore problemy i dezorganizują całość procesu przetwórstwa owoców i warzyw. Zaburzają harmonogram, co w negatywnym stopniu wpływa na wszystkich dostawców surowców. Mamy obawy także co do dostępności opakowań – huty przecież przestają pracować – mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl, Wacław Orzech, właściciel i prezes zarządu ZPOW Orzech, firmy która produkuje przetwory owocowo-warzywne.

Szef ZPOW Orzech podkreśla, że w związku z ograniczeniami w dostawie energii spadają nie tylko moce przerobowe firmy, ale również jej siła zakupowa, a w największym stopniu sprzedażowa. - Podpisujemy przecież kontrakty z naszymi odbiorcami, a niedostarczenie zamówionego towaru do sieci wiąże się z zapłatą kary za niezrealizowanie zamówienia. W przypadku produktów promocyjnych jest to nawet 100 proc. wartości zlecenia – mówi Wacław Orzech.

Poza tym ZPOW Orzech ogranicza zakup owoców i warzyw, z uwagi na to, iż nie może schładzać lub mrozić wielu z nich. Obniżona podaż energii skutkuje zmniejszeniem wytworzonych produktów gotowych. Pracownicy akordowi i stała załoga - z uwagi na krótszy czas pracy - zarobią mniej.

- Mamy wyłączone klimatyzacje i lodówki. Już dzisiaj wiemy, że trzeba będzie wyrzucić wiele tysięcy ton żywności. Nawet kilkugodzinny brak prądu powoduje nieodwracalne straty nie tylko w firmach, ale i w wielu gospodarstwach domowych. Producenci rolni w dużym stopniu, z uwagi na wysokie temperatury, schładzają sporą część surowca – dodaje Wacław Orzech.

Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Orzech Sp. z o. o. w Kolbuszowej zajmuje się produkcją przetworów ze świeżych owoców i warzyw. Firma skupuje m.in.: chrzan, marchew, cebulę, kapustę białą i czerwoną, selery, buraki, patisony, śliwki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM