Znaczny wzrost cen truskawek przemysłowych

Autor: BGŻ BNP Paribas 21 czerwca 2016 15:08

Znaczny wzrost cen truskawek przemysłowych Sezon skupu zaczął się dość niekorzystnie dla ich producentów, kolejne tygodnie przyniosły jednak znaczne wzrosty cen / fot. PTWP

Sytuacja na rynku truskawek do przetwórstwa zmienia się dość dynamicznie. Sezon skupu zaczął się dość niekorzystnie dla ich producentów, kolejne tygodnie przyniosły jednak znaczne wzrosty cen - mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Jak mówi, truskawki do tłoczenia na początku sezonu skupu kosztowały 1,24 zł/kg (ceny loco zakład). W ciągu dwóch tygodni ich ceny zanotowały wzrost o ponad 60 proc. Według danych IERiGŻ-PIB (za MRiRW) przeciętna cena truskawek z szypułką w dn. 13-14.06 kształtowała się na poziomie 2,00 zł/kg.

- Również wyraźny wzrost w ciągu ostatniego tygodnia zanotowały ceny truskawek bez szypułki. Według monitoringu Ministerstwa Rolnictwa w ostatnim tygodniu cena skupu wynosiły średnio 3,17 zł/kg (cena loco zakład) i była o 29 proc. wyższa niż przed tygodniem. Ceny jednak były dość zróżnicowane regionalnie, w niektórych województwach (dolnośląskie i mazowieckie) osiągały poziom nawet 4,00 zł/kg - tłumaczy ekspert. 

Dodaje, że zarówno jeśli chodzi o truskawki z szypułką jak i bez, ceny w połowie czerwca były wyższe niż przed rokiem odpowiednio o 14 i 15 proc. - Biorąc pod uwagę sytuację cenową pod koniec sezonu, jeśli chodzi o truskawki mrożone, wzrost poziomu cen truskawek w skupach najprawdopodobniej związany jest z mniejszą podażą surowca. Ceny mrożonych truskawek w maju były o ok. 15 proc. niższe (r/r) - skomentował Mariusz Dziwulski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM