Znaczny spadek cen mrożonych malin

Autor: Agro Nawigator 16 maja 2017 13:31

Znaczny spadek cen mrożonych malin fot. shutterstock

Po odbudowaniu się podaży na rynku europejskim (wzrost produkcji w Polsce i Serbii) w 2016 r. ceny mrożonych malin znacząco spadły – na początku maja br. były o ponad 50 proc. niższe rok do roku - informuje Agro Nawigator banku PKO BP.

Ceny skupu malin do przetwórstwa w 2016 r. były o 35 proc. niższe r/r (4,98 zł/kg za IERiGŻ-PIB) jednak były relatywnie wysokie (+22 proc. w relacji do średniej w latach 2012-2014). Wyższy poziom zapasów mrożonek w skali europejskiej wskazuje na możliwość dalszego spadku cen malin świeżych w skupach w 2017 r. Niemniej, głównym czynnikiem kształtowania cen będzie wysokość krajowych zbiorów tych owoców, warunkowana dalszym przebiegiem warunków pogodowych.

Niekorzystne zmiany pogody w kwietniu br. w Serbii mogą mieć ujemny wpływ na podaż malin w tym kraju. Według serbskich organizacji branżowych opady śniegu i niskie temperatury w największym stopniu dotknęły upraw malin (na niektórych plantacjach pogorszenie warunków pogodowych nastąpiło w trakcie kwitnienia) i mogą mieć ujemny wpływ na plony odmian wczesnych. Jeżeli obawy znajdą potwierdzenie w spadku produkcji, to będzie to czynnik wspierający ceny również na rynku polskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM