Zaledwie 4 proc. użytków rolnych w Polsce tu uprawy ekologiczne

Autor: www.sadyogrody.pl 24 kwietnia 2015 08:53

Zaledwie 4 proc. użytków rolnych w Polsce tu uprawy ekologiczne fot. shutterstock.com

Wartość rynku żywności ekologicznej szacowana jest obecnie na około 700 mln zł, co stanowi zaledwie 0,3 proc. całego rynku spożywczego. Eksperci prognozują, że rynek ten w ciągu kilku lat powinien się rozwijać w skali 20 proc. rocznie. Jest to najbardziej dynamiczny sektor w branży spożywczej i jeden z najbardziej rozwojowych branż ogółem.

Czym dla statystycznego Polaka jest zdrowa żywność? Przede wszystkim musi być smaczna, wykonana z naturalnych składników oraz nie powinna zawierać szkodliwych substancji. Ponad 2/3 osób uważa, że zdrowa żywność nie zawiera konserwantów. Dla połowy osób badanych żywność ta nie powinna zawierać konserwantów, ale również barwników ani szkodliwych substancji. Tylko 40 proc. osób badanych kojarzy zdrową żywność z owocami i warzywami, a zaledwie 37 proc. badanych stwierdziło, że zdrowa żywność to żywność ekologiczna.

 Na chwilę obecną podmioty działające na rynku ekologicznej żywności to 26 500 gospodarstw rolnych (rok wcześniej było ich 26 tys.), co daje łącznie 675 tys. ha ziemi, które zagospodarowane są do produkcji tego typu żywności. Łącznie jest to zaledwie 4 proc. użytków rolnych w Polsce. Najwięcej gospodarstw z certyfikacją ekologiczną znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i podlaskim.

Warto zwrócić uwagę na strukturę powierzchni ekologicznych użytków rolnych w Polsce. Najwięcej zajmują łąki i pastwiska jest to 35,2 proc., natomiast uprawy sadownicze to 8,9 proc. a warzywnicze zajmują zaledwie 1,3 proc. Jednak patrząc na udział branż w przetwórstwie ekologicznym owoce i warzywa są najbardziej popularne, jest to 31,6 proc udziału ogółu branż.

Obecnie w Polsce jest 700 sklepów, które zajmują się dystrybucją żywności ekologicznej z czego ponad 100 znajduje się w Warszawie. W Polsce takie sklepy mają w swoim asortymencie około 50 proc. żywności ekologicznej, chociaż zauważyć można tendencję wzrostową. Coraz bardziej powszechne jest zjawisko dystrybucji takiej żywności w marketach, supermarketach czy dyskontach. Jednak nie tylko zdrowa żywność cieszy się dużą popularnością. Można zauważyć także duże zainteresowanie „eko napojami”, czyli różnego rodzaju sokami, nektarami.

 Prognozuje się, że rynek żywności ekologicznej wzrośnie o około 100 mln zł w 2015 roku. Jeśli ten trend się utrzyma, to za kilka lat będzie można mówić o 7 proc. udziale w całym rynku spożywczym. Wzrośnie też liczba sklepów, dla osób chcących odżywiać się zdrowo, w 2015 roku może ich być nawet 750. Jednak głównie sklepy te są i będą położone w dużych miastach, ponieważ to właśnie w nich trendy żywnościowe zmieniają się najszybciej.

Materiał powstał na podstawie konferencji pt. „Analiza rynku żywności ekologicznej w Polsce” podczas WordlFood 2015.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM