Wzrost eksportu mrożonych owoców, spadek - warzyw

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 28 października 2015 08:28

Wzrost eksportu mrożonych owoców, spadek - warzyw Według danych Eurostatu w pierwszych siedmiu miesiącach br. eksport mrożonych owoców z Polski zwiększył się o 16 proc. do 221 tys. t/ fot. shutterstock

Według danych Eurostatu w pierwszych siedmiu miesiącach br. eksport mrożonych owoców z Polski zwiększył się o 16 proc. do 221 tys. t. Była to rekordowa od 2010 roku wielkość, jeśli chodzi o ten właśnie okres. Wzrost eksportu możliwy był mimo obowiązującego embarga ze strony Rosji i przede wszystkim dzięki zwiększonemu zapotrzebowaniu na rynku Unii Europejskiej.

Dane statystyki Unii Europejskiej wskazują, że wywóz tych produktów z Polski do UE-27 w okresie I-VII 2015 wyniósł 183 tys. t i był o 21 proc. wyższy niż przed rokiem. Do krajów poza UE Polska wyeksportowała 37 tys. t mrożonek owocowych, czyli o 2 proc. mniej niż przed rokiem. Do wzrostu eksportu mrożonych owoców w największym stopniu przyczynił się wzrost sprzedaży zagranicznej truskawek. Wyniósł on 80,4 tys. ton wobec 57,9 tys. t w analogicznym okresie przed rokiem (wzrost o blisko 39 proc.). Był to największy wolumen jeśli chodzi o wywóz tych produktów od 2010 roku.

Z jednej strony spowodowane było to wysoką produkcją w Polsce i relatywnie niskimi cenami na rynku UE. Z drugiej strony, wyższy popyt związany jest ze stałym ograniczaniem dostaw truskawek mrożonych z krajów pozaunijnych. Według danych Eurostatu import mrożonych truskawek z Chin do UE-28 w rozpatrywanym okresie zmniejszył się aż o 64 proc. i wyniósł nieco ponad 5 tys. t. Ponadto o 7,5 proc. do 50,2 tys. t obniżył się wolumen importu z Maroko.

Wysoką dynamiką wzrostu i także najwyższym poziomem w ostatnim 6-leciu charakteryzował się eksport mrożonych malin z Polski. Wyniósł on w rozpatrywanym okresie 36 tys. t i był o 20 proc. wyższy niż przed rokiem. Wzrostowi sprzyjał wysoki popyt na mrożone maliny na rynku unijnym. Dostawy mrożonych malin spoza UE (w tym głównie z Serbii) wzrosły odpowiednio o 9,5 proc. do 50,5 tys. t.

Jeśli chodzi o pozostałe, istotne kategorie - o 3 proc. zmniejszył się eksport polskich mrożonych wiśni, co było związane z ograniczeniem eksportu na rynki pozaunijne (-11 proc.). Nastąpiła jednak pewna kompensacja w przypływach handlowych mrożonymi wiśniami, polegająca na zmniejszeniu dostaw z Serbii na rynek unijny, co umożliwiło Polsce zwiększanie z kolei eksportu do Wspólnoty(+3 proc.). Wg danych Eurostatu unijny import wiśni z Serbii w pierwszych siedmiu miesiącach br. wyniósł 13,8 tys. t i zmniejszył się o 14 proc. w relacji rocznej.

Eksport mrożonych warzyw od stycznia do lipca br. był bardziej stabilny - wyniósł 246 tys. t i był zaledwie o 1,5 proc. niższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Spadek eksportu był spowodowany głównie spadkiem wywozu na rynki poza UE, co wiązało się z wprowadzonym embargiem rosyjskim - o 36 proc. do 53 tys. t. O blisko 16 proc. do 193 tys. t wzrosła natomiast sprzedaż mrożonych warzyw do krajów Wspólnoty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM