Wzrost cen jabłek przemysłowych zahamuje rozwój eksportu koncentratów?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 01 lipca 2015 12:47

Wzrost cen jabłek przemysłowych zahamuje rozwój eksportu koncentratów? Julian Pawlak, prezes zarządu KUPS; fot. sadyogrody.pl

- Jabłko w sezonie 2014/2015 było tańsze niż wcześniej, koncentrat również, jednak nie miało to wpływu na rentowność tego sektora. Niemniej niska cena koncentratu pozwoliła na zdobycie nowych rynków - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków.

Dzięki niskiej cenie polskiego koncentratu, producentom udało się wejść na rosyjski i amerykański rynek.

- "Wcisnęliśmy" się w luki w tych miejscach, gdzie brakowało koncentratu. Mam nadzieję, że ta luka będzie się sukcesywnie poszerzała – komentuje.

Zdaniem eksperta prognozy dotyczące sezonu 2015/2016 to wróżenie z fusów. – Warunki atmosferyczne wskazują na to, że urodzaj powinien być na pewno nie mniejszy niż rok temu. Zarówno zimą jak i wiosną zauważyć można było sprzyjającą pogodę, przymrozki wystąpiły tylko lokalnie – zapowiada się więc dobry zbiór. Należy się jednak zastanowić nad relacją ilości surowca do sprzedaży vs. cena. Jeżeli cena jabłka przemysłowego będzie wysoka, to może wystąpić trudność w lokowaniu drogiego koncentratu na zagranicznych rynkach – przyznaje Julian Pawlak.

Zapasów zagęszczonego soku jabłkowego nie ma na świecie. – Polska jest globalnie drugim eksporterem zagęszczonego soku jabłkowego, zaraz po Chinach. Chiny nie zwiększają ilości koncentratów na swoich eksportowych rynkach, bo wygląda na to, że ich konsumpcja wewnętrzna wzrasta – zapewnia prezes KUPS.

Jakie są długoterminowe prognozy dla segmentu koncentratów?

- To wielka niewiadoma. Zapotrzebowanie na koncentrat nie powinno wzrosnąć, nie widać tendencji wzrostowej spożycia soków jabłkowych czy napojów na bazie jabłka. W momencie kiedy koncentrat jest tani do pozyskania, to producenci różnych mieszanek napojowych starają się tak dostosowywać receptury, aby jak najwięcej tego tańszego surowca znalazło się w ich produktach – mówi Pawlak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM