Wzrost akcyzy na wina owocowe zmniejszy rynek zbytu dla polskich sadowników

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 15 września 2015 11:53

Wzrost akcyzy na wina owocowe zmniejszy rynek zbytu dla polskich sadowników Nowe interpretacje dyskryminują polskie wina owocowe w stosunku do wyrobów winiarskich produkowanych na bazie win gronowych; fot. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Common

Resort finansów zajął stanowisko, na podstawie którego chce naliczać od win owocowych stawkę podatku akcyzowego taką samą jak od wyrobów spirytusowych. W opinii przedstawicieli branży oznacza to dla polskich produktów wzrost akcyzy o ponad 400 proc. oraz podwojenie ceny butelki napoju na sklepowej półce. Jak podkreślają eksperci rynku, nowe interpretacje dyskryminują polskie wina owocowe w stosunku do niemal identycznych wyrobów winiarskich produkowanych na bazie win gronowych.

Zachodnie koncerny winiarskie, mimo że nie zamierzają produkować win owocowych, składają w polskim resorcie finansów wnioski o interpretacje, które mają potwierdzić tezę, że wina owocowe nie posiadają fermentowanego charakteru i są wyrobami spirytusowymi. Ministerstwo Finansów przychyla się do takiej interpretacji ustawy, której skutkiem może być upadek polskiego winiarstwa owocowego i otwarcie rynku zbytu dla zachodnich korporacji - zauważają przedstawiciele branży.

Problem polega na tym, że obecne podejście Ministerstwa Finansów, oznacza, iż firmy będą musiały zapłacić wyższą o ponad 400 proc. akcyzę nie tylko w przyszłości, ale także wstecz – nawet za ostatnie 5 lat.

- Przed naszymi firmami stoi widmo upadku, a przed 10 000 osób zatrudnionych w branży i branżach z nią związanych – wizja bezrobocia – mówi Jacek Jantoń, prezes spółki Jantoń.

- Ponadto oznacza to zmniejszenie rynku zbytu dla polskich sadowników. W chwili obecnej branża winiarstwa owocowego stanowi rynek zbytu dla ok. 100 000 ton rodzimych owoców, głównie jabłek - dodaje Jantoń.

Sytuacja jest o tyle zaskakująca, iż jeszcze niedawno temu, po wprowadzeniu embarga na jabłka przez Rosję, polski rząd walczył o nowe rynki zbytu jabłek.

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM