Wzrosły ceny jabłek przemysłowych. Będą kolejne podwyżki?

Autor: Agrobiznes w TVP 07 września 2016 13:44

Wzrosły ceny jabłek przemysłowych. Będą kolejne podwyżki? Od wczoraj ceny jabłek w punktach skupu wynoszą najczęściej od 20-24 gr/kg. To wynik wyraźnie zmniejszonych dostaw owoców. / fot. shutterstock

Na początku września wielu sadowników wstrzymało się ze sprzedażą jabłek przemysłowych. Teraz są tego pierwsze efekty – podaje Agrobiznes w TVP.

Od wczoraj ceny jabłek w punktach skupu wynoszą najczęściej od 20-24 gr/kg. To wynik wyraźnie zmniejszonych dostaw owoców. Jabłek brakuje zarówno w punktach skupu, jak i w zakładach. Niewykluczone, że te zdecydują się na kolejną podwyżkę. Jednak gdy sadownicy zaczną przyjeżdżać z towarem ceny skupu znów spadną do 15-18 gr/kg.

Wciąż są miejsca, gdzie za owoce przemysłowe można dostać zaledwie 12 gr/kg. Takie stawki dostają właściciele dziki, niechronionych sadów gdzie jabłka w tym roku wyjątkowo obrodziły. To też nie pozostaje bez wpływu na rynek. Dlatego sadownicy mają konkretny plan zmian, a ich propozycje to m.in. zwiększenie limitów sprzedaży jabłek do banków żywności, na biogazownię, włączenie dopłat eksportowych i próba rozmów z Rosjanami.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM