Wzrosła produkcja mrożonych owoców a spadła warzyw

Autor: BGŻ BNP Paribas 06 października 2015 13:41

Wzrosła produkcja mrożonych owoców a spadła warzyw Produkcja mrożonych owoców wzrosła o 23 proc. w okresie lipiec-sierpień 2015 r./ fot. shutterstock

Produkcja mrożonych owoców i orzechów w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego sezonu (lipiec-sierpień) ukształtowała się na poziomie 162 tys. t i była wyższa o 23 proc. niż w analogicznym okresie w sezonie poprzednim (dane dla przedsiębiorstw zatrudniających 50 osób i więcej). Okres ten jest kluczowy pod względem produkcji mrożonek owocowych i wiele może powiedzieć o kierunku zmian w całym sezonie 2015/2016 - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

W sezonie 2014/2015 wolumen produkcji mrożonych owoców w tych dwóch miesiącach stanowił aż 46 proc. łącznej ich produkcji. Tak duży wzrost produkcji mrożonek może wydawać się zaskakujący w kontekście szacowanego spadku podaży surowca do przetwórstwa, zwłaszcza prognozowanego spadku produkcji malin. Jednak w kierunku wzrostu produkcji mrożonek mogły działać większa produkcja wiśni (w ubiegłym roku ze względu na niskie ceny część owoców nie została zebrana), a także wyższa r/r produkcja truskawek (+1,7 proc. do 206 tys. t).

Jeśli chodzi o mrożone warzywa, w analogicznym okresie ich produkcja zmniejszyła się o blisko 5 proc. do poziomu 103 tys. t. Jest to efekt znacznie mniejszej tegorocznej bazy surowcowej do przetwórstwa. Natomiast patrząc na prognozowaną skalę zmniejszenia się tegorocznych zbiorów warzyw (-16 proc.), prawdopodobne jest że dynamika spadku produkcji mrożonek warzywnych w kolejnych miesiącach br. się pogłębi. Odwrotne tendencje zauważalne były w przypadku marynat warzywnych. W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego sezonu wyprodukowano ich 23 tys. t, czyli o blisko 8 proc. więcej niż przed rokiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM