Właściciel WZPOW Kwidzyn poprawił wyniki w 2015 r.

Autor: www.sadyogrody.pl 01 marca 2016 12:50

Właściciel WZPOW Kwidzyn poprawił wyniki w 2015 r. Robert Jankowski, prezes zarządu Pamapol SA/ fot. PTWP

Pamapol, producent warzywno-mięsnych dań gotowych, wypracował w 2015 r. 416,2 mln zł przychodów ze sprzedaży i 1,5 mln zł zysku netto. W analogicznym okresie poprzedniego roku Pamapol wypracował odpowiednio: 379,9 mln zł i 0,530 mln zł.


- W 2015 roku warunki funkcjonowania przetwórców warzyw i owoców były niekorzystne, co związane było zarówno z utrzymującym się rosyjskim embargiem jak i suszą która spowodowała w Polsce mniejszą dostępność oraz niższą jakość surowca warzywnego. Wysokie ceny warzyw oraz niższa ich ilość w rejonie objętym kontraktacją wpłynęły negatywnie na koszty pozyskania surowca i wolumen produkcji.  Jednocześnie rynek rosyjski w dalszym ciągu wywiera wpływ na ogólny poziom cen sprzedawanych warzyw, co jest związane ze stabilnością popytu oraz nadprodukcją na rynkach Europy Zachodniej. Powyższe czynniki rzutowały na pogorszenie konkurencyjności przetwarzanych wyrobów i miały decydujący wpływ na ujemny wynik finansowy spółki. Prowadzona restrukturyzacja kosztowa przyniosła pierwsze efekty, spółka wypracowała za okres sprawozdawczy (IV kwartał 2015 r.) zysk netto. Zarząd spółki prowadzi dalsze działania mające na celu zwiększenie sprzedaży na nowych rynkach, utrzymanie wzrostu efektywności produkcji oraz zabezpieczenie stabilnej ceny surowców - informuje zarząd spółki Pamapol w komunikacie.

Przychody ze sprzedaży spółek Grupy Kapitałowej Pamapol charakteryzują się sezonowością. W Pamapol S.A. najwyższa sprzedaż występuje w okresie letnim, natomiast najniższa sprzedaż odnotowywana jest w okresie I kwartału. Różnica w spadku przychodów ze sprzedaży pomiędzy najlepszym i najsłabszym kwartałem w poprzednich latach wynosiła nawet 30 proc. (w 2015 r. roku nie przekraczała 20 proc.) - informuje zarząd spółki w komunikacie.

Z kolei w WZPOW Kwidzyn najniższa sprzedaż odnotowywana jest w miesiącach letnich, a kulminacja sprzedaży następuje przed świętami Bożego Narodzenia oraz przed Wielkanocą. Różnica w spadku przychodów ze sprzedaży pomiędzy najlepszym i najsłabszym kwartałem nie przekracza 30 proc. W spółce MITMAR wahania na poziomie generowanych obrotów w ciągu roku między „najlepszym”, a „najgorszym” okresem nie są znaczące. Wzrost przychodów ze sprzedaży jest zauważalny w okresach przedświątecznych oraz w okresach letnich.

Grupa Kapitałowa Pamapol prowadzi działalność w branży przetwórstwa spożywczego. Spółką dominującą w Grupie Kapitałowej jest Pamapol S.A. wiodący na rynku polskim producent dań 
mięsno-warzywnych, a w szczególności dań gotowych, którego początki działalności w branży sięgają 1993 roku.

Oferta produktowa spółki obejmuje ponadto zupy, pasztety oraz konserwy mięsne. Wyroby spółki sprzedawane są zarówno pod markami własnymi sieci, jak również pod brandami ,,Pamapol”, ,,Spichlerz Rusiecki” oraz „Sorella”. 

W strukturze Grupy Pamapol znajdują się Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo Warzywnego Sp. z o.o. z siedzibą w Kwidzynie (WZPOW), która jest producentem warzyw konserwowych i mrożonych. Produkty pod marką „Kwidzyn” oferowane są na rynku polskim i zagranicznym od 1934 r. Podstawowe pozycje obejmują groch, kukurydzę, fasolę, brokuł i kalafior.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM