Wiśni będzie zdecydowanie mniej. Mniejsze zbiory to wyższe ceny

Autor: Agrobiznes w TVP 14 lipca 2017 08:57

Wiśni będzie zdecydowanie mniej. Mniejsze zbiory to wyższe ceny fot. shutterstock

Straty z powodu przymrozków, szkody z powodu chorób i wreszcie ograniczona powierzchnia sadów. Nie ma złudzeń, wiśni będzie w tym roku zdecydowanie mniej – informuje Agrobiznes w TVP.

W zależności od rejonu straty mogą sięgać nawet 70 proc. Wyjątkowo mało zawiązków owoców obserwowano w rejonie grójecko-wareckim i na Lubelszczyźnie. W skali kraju wiśni możemy zebrać od 30 do nawet 50 proc. mniej. Straty zanotują również Niemcy, Dania, Macedonia a także Białoruś i Ukraina.

Ale nie wszyscy producenci wiśni narzekają. Rosja, Serbia, Węgry, Turcja czy Belgia mówią o produkcji na porównywalnym do ubiegłorocznego poziomie.

Mniejsze zbiory to wyższe ceny. Rok temu pierwsze notowania wiśni w skupie ledwo sięgały 2 zł/kg. Teraz sezon rusza z ceną ponad 2 razy wyższą. To dopiero początek dostaw i sondowanie rynku ale na większe wzrosty nie ma chyba co liczyć. Zakłady już sprowadzają surowiec z Serbii i Węgier. Importowane owoce kosztują około 4,5 zł/kg a ze względu na dużą zawartość soku to zdecydowanie lepszy surowiec.  

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM