Wartość rynku bio-żywności sięgnie 3 mld zł w ciągu dekady

Autor: www.sadyogrody.pl 07 listopada 2016 12:40

Wartość rynku bio-żywności sięgnie 3 mld zł w ciągu dekady fot. shutterstock

- Wartość rynku żywności ekologicznej w Polsce szacowana jest nawet na 800 mln zł i rośnie w tempie 20 proc. rocznie. Wzrost ten wynika z istniejących trendów związanych ze zdrowym odżywianiem, coraz większą dostępnością żywności ekologicznej oraz rosnącej świadomości konsumentów - mówi Monika Woźniak, senior consultant w Augeo Ventures.

Zdaniem Moniki Woźniak, duża konkurencja na rynku żywności wymusza na producentach szukania nowych przewag rynkowych a trend prozdrowotny świetnie wpisuje się w to zjawisko. Szacuje się, że w ciągu 10 lat, rynek żywności ekologicznej będzie warty ponad 3 mld zł.

- Dostępność produktów ekologicznych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach i nie stanowi już poważnej bariery. Produkty te kupić można dziś nie tylko w sklepach specjalistycznych w dużych miastach, ale również w popularnych supermarketach i sieciach dyskontów na terenie całego kraju - dodaje Monika Woźniak.

Zdaniem ekspertki barierą rozwoju tego rynku jest wciąż dość niski poziom edukacji konsumentów. Wielu z nich nie ma przekonania, że system kontroli w rolnictwie oraz przetwórstwie ekologicznym zapewnia wysoką jakość oraz lepsze właściwości zdrowotne produktów, zwłaszcza jeśli różnice w smaku oraz w wyglądzie tych produktów są niemal niewyczuwalne.

- Kolejną barierą jest cena. Pomimo, że polskie społeczeństwo bogaci się i z roku na rok dochód rozporządzalny w gospodarstwach domowych rośnie, to znacznie wyższa cena produktów ekologicznych jest dla przeciętnego konsumenta dużą barierą. Z badań SGGW wynika, że tylko co 10 Polak regularnie kupuje żywność ekologiczną - zapewnia Monika Woźniak.

Polski rynek rolnictwa ekologicznego jest bardzo rozdrobniony.Na naszym rynku działa ponad 600 sklepów wyspecjalizowanych w sprzedaży eko-żywności, 3 sieci specjalistycznych sklepów ekologicznych (Organic Farma Zdrowia S.A., Żółty Cesarz i Natu), 20-stu wyspecjalizowanych dystrybutorów produktów rolnictwa ekologicznego oraz tysiące półek z produktami rolnictwa ekologicznego lub „wysp ekologicznych” w sklepach spożywczych handlujących żywnością konwencjonalną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM