W tym sezonie ceny czarnych porzeczek mogą odbić się od dna

Autor: Agrobiznes w TVP 02 lipca 2016 08:29

W tym sezonie ceny czarnych porzeczek mogą odbić się od dna Od czterech lat produkcja czarnych porzeczek widziana była tylko na czarno. Czy w tym roku pojawią się inne kolory? Pierwsze oferty punktów skupu nie napawają optymizmem ale eksperci uspokajają / fot. shutterstock

Od czterech lat produkcja czarnych porzeczek widziana była tylko na czarno. Czy w tym roku pojawią się inne kolory? Pierwsze oferty punktów skupu nie napawają optymizmem, ale eksperci uspokajają. Wiele wskazuje na to, że ceny mogą odbić się od dna – podaje Agrobiznes w TVP.

Owoców czarnej porzeczki do przetwórstwa nie trzeba zbierać ręcznie i jest to pierwszy powód dlaczego wielu producentów nastawiło się na produkcję czarnych porzeczek. Jednak nie jedyny. Kilka lat temu ceny tych owoców były na tyle wysokie, że zachęciły do nowych nasadzień bardzo wydajnych odmian. W efekcie ceny spadły i od czterech lat są dużo poniżej kosztów produkcji.

Na wielu plantacjach zbiory czarnych porzeczek będą niższe niż w ubiegłym roku. Dlatego – zdaniem ekspertów – ceny skupu czarnych porzeczek nie powinny być tak niskie jak w ostatnich sezonach. Nawet jeśli zbiory będą niższe, a ceny wyższe niż w ubiegłych latach to i tak nie zakończą się kłopoty plantatorów. Większą opłacalność i przewidywalność produkcji zapewniłyby umowy kontraktacyjne.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM