W tym roku wyprodukowano 17 tys. ton koncentratów z czarnej porzeczki

Autor: Agrobiznes TVP 10 sierpnia 2015 11:18

W tym roku wyprodukowano 17 tys. ton koncentratów z czarnej porzeczki W tym roku wyprodukowano 17 tys. ton koncentratu/ fot. shutterstock.com

Przetwórcy twierdzą, że póki co to oni dokładają do produkcji koncentratu. Mamy nadprodukcję czarnych porzeczek w co nie bardzo chcą uwierzyć plantatorzy. Od kilku lat narastają w Polsce zapasy koncentratu z czarnej porzeczki. Tylko w tym roku wyprodukowano go 17 tys. ton – podaje Agrobiznes TVP.

Według przetwórców o wyższych cenach czarnych porzeczek w najbliższych latach nie ma nawet co marzyć. Chyba, że produkcja tych owoców spadnie albo znajdą się na nie nowe zastosowania, nie tylko w przemyśle spożywczym.

- Są duże szanse, że w przyszłym roku będzie znana forma i kwota pomocy dla plantatorów czarnych porzeczek. Producenci tych owoców od 3 lat dostają za nie ceny poniżej kosztów produkcji. Dlatego w ubiegłym roku mogli ubiegać się o wsparcie z pomocy de minimis.

W tym roku proponowana stawka ma wynieść 600 zł do ha plantacji. To powinno zrekompensować straty przynajmniej tym, którzy mają jeszcze do wykorzystania limit pomocy de minimis. Dla jednego gospodarstwa jest to około 60 tys. zł na 3 lata.

Zobacz więcej w programie Agrobiznes TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM