W Maroku spożycie soków jest bardzo sezonowe

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 09 czerwca 2015 09:31

W Maroku spożycie soków jest bardzo sezonowe www.shutterstock.com

- W Maroku roczna produkcja owoców cytrusowych wynosi 1,2 mln ton, z czego jedynie około 100 tys. ton przeznaczone jest do wytwarzania soków. Oznacza to, że istniejące zdolności produkcyjne wykorzystywane są w około 40 proc. - powiedział Bronisław Szkliniarz z Ambasady Polskiej w Rabacie, podczas XVIII Międzynarodowego Sympozjum Krajowej Unii Producentów Soków.

W Maroku spożycie soków jest bardzo sezonowe. - Największe ilości są spożywane w okresie letnim, a także w miesiącach Chaabane/Ramadan. Jest to około 65 procent rocznej sprzedaży – mówił Bronsław Szkliniarz.

Dodał, że w 2014 roku roczna konsumpcja soków w Maroku wyniosła 218 litrów, a średnie spożycie to około 5 litrów na jednego mieszkańca.

- Na rynku marokańskim zanotowano bardzo duży wzrost soków aseptycznych (przechowywanych w temperaturze otoczenia). Segment ten od 2010 roku z 80 proc., w ciągu trzech lat powiększył się do 89 proc. i nadal będzie wzrastać. Od 2010 roku świeży sok, który posiada krótki okres przechowywania ma tendencje wyraźnie spadkową. Sok ten stanowi 11,5 proc. rynku soków – skomentował ekspert.

W Maroku nektary stanowią 60 proc. produkcji soków na rynku, napoje owocowe to 38 proc., natomiast sok czysty jedynie 2 proc.

- Aktualną ofertę rynkową stanowią lokalne marki, tj. Marrakech, Miami, Valencia, Al. Boustane oraz Hawai. Natomiast głównym dostawcą soków importowanych, a w szczególności nektarów niesłodzonych jest Disfruta i Juver. Pozostałe marki to Don Simon oraz Compal – mówił prelegent.

Liderem zarówno w produkcji, jak i sprzedaży soków i koncentratów cytrusowych jest firma Juice&Nektar Partners. - Istotnym producentem soków jest również spółdzielnia Copag, a także Groupe Delassus, MFP z Casablanki oraz AJP z Meknesu - dodał.

- Na rynku marokańskim obecne są soki, nektary i napoje wytwarzane na bazie koncentratów pochodzących krajów, tj. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Brazylia, Turcja, Egipt lub Chiny – powiedział ekspert. Dodał, że Maroko eksportuje około 6 tys. ton soków i koncentratu do krajów Unii Europejskiej oraz Bliskiego Wschodu.

Cena detaliczna soków w Maroku jest zbyt wysoka, jest to jedna z przyczyn ich niskiej konsumpcji. - Soki lokalne sprzedawane są w detalu w cenie 13-15 DH (dirhamów) za 1 litr, zaś nektary między 8-12 DH. Produkty importowane z Europy w cenie 20-25 DH. Natomiast cena soków i nektarów z krajów arabskich, Turcji i Chin wynosi 10-12 DH, jednak są one słabej jakości – skomentował Bronisław Szkliniarz.

Zdaniem eksperta, skutecznym sposobem nawiązania relacji biznesowych z rynkiem marokańskim, w tym dotarcie do szerokiej liczby potencjalnych klientów oraz promocji własnej oferty jest udział w organizowanych imprezach rolno-spożywczych. - Największą imprezą targową odbywającą się corocznie w końcu kwietnia jest SIAM w Meknesie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM