W 2016 roku spodziewane jest delikatne wyhamowanie spadku konsumpcji soków

Autor: www.sadyogrody.pl 18 sierpnia 2016 11:06

W 2016 roku spodziewane jest delikatne wyhamowanie spadku konsumpcji soków fot. KUPS

Według najnowszego raportu AIJN (Europejskiego Stowarzyszenia Soków Owocowych) spożycie soków w Polsce rośnie i nasz kraj jest kluczowym graczem na rynku sokowniczym w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednak Polacy piją wciąż za mało soków – tylko ponad 13 litrów rocznie na osobę, co stanowi ponad połowę mniej niż wiodące prym w zestawieniu Niemcy. Polacy są też dosyć konserwatywni jeżeli chodzi o smaki soków - od lat królują tutaj pomarańcza i jabłko.

Według raportu AIJN (Europejskiego Stowarzyszenia Soków Owocowych) rynek soków notuje wzrosty (+10,6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym). Jednym z ważniejszych czynników wpływających na wzrost jest rosnąca świadomość zdrowotna Polskich konsumentów i promocja tej kategorii produktów, jako jednej z 5 zalecanych przez specjalistów porcji owoców i warzyw, które każdy powinien spożywać codziennie. Działania edukacyjne i promocyjne w tym zakresie prowadzone są przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, jak i samych producentów.

W ubiegłym roku polscy konsumenci wypili ok. 13 litrów soku owocowego na osobę rocznie. Z jednej strony to powód do dumy – po raz pierwszy przekroczyliśmy średnią europejską spożycia, która wyniosła w 2015 roku 12 litrów, z drugiej jednak nadal pijemy znacznie mniej soków, niż np. Niemcy. Pijemy też mniej, niż zalecają eksperci żywieniowi (optymalne spożycie to minimum 200 ml dziennie, czyli 60 litrów soku owocowego na osobę rocznie). Sok może stanowić jedną z pięciu zalecanych przez ekspertów żywieniowych porcji owoców i warzyw, które powinniśmy spożywać codziennie.

Rok 2015 to również rozwój nowych produktów w branży sokowej. Wymienić tutaj można np. soki tłoczone, czy skupienie się na dodatkach funkcjonalnych do soków, takich tak uzupełniające witaminy i błonnik, oraz na mieszankach owocowych posiadających działanie antyoksydujące.

Jak pokazują badania, nadal najchętniej spożywamy soki w kartonie (48,6 proc.) oraz w plastikowych butelkach (25 proc.). Najczęściej kupujemy je do spożycia w domu (92,2 proc.), podczas gdy tylko 5,9 proc. zakupionych soków spożywanych jest w miejscu zakupu (np. restauracja, kawiarnia). Ulubione smaki Polaków to pomarańczowy (24,5 proc.) i jabłkowy (23,1 proc.). Cieszyć może również dość wysokie, trzecie miejsce, soków warzywnych z 17,1 proc. spożyciem. Pod tym względem wyróżniamy się na tle pozostałych krajów w Europie, w których spożycie soków warzywnych jest marginalne. Drugim krajem z wysokim spożyciem soków warzywnych jest Litwa, gdzie jest ono jednak ponad trzykrotnie niższe i wynosi tylko 5,4 proc.

Oprócz Polski wzrost spożycia soków zanotowały również Słowacja, Czechy oraz Rumunia. Kraje te, wraz z Polską oraz Litwą, biorą udział w trzyletniej kampanii edukacyjnej „Soki i musy – witaminy w SMART formie”, finansowanej z budżetu Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polskiej, ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw oraz członków Krajowej Unii Producentów Soków. Na Litwie odnotowany został minimalny spadek (0,6 proc.), który związany jest  z wprowadzeniem euro oraz wysokimi cenami żywności. Oprócz rynków objętych kampanią, wrost spożycia soków odnotowały także Austria, Chorwacja i Węgry.

Konsumpcja soków w Europie w 2015 roku zanotowała lekki spadek w stosunku do roku wcześniejszego i osiągnęła 6,1 miliona litrów. Nadal jednak Unia Europejska odpowiada za jedną czwartą światowego spożycia soków. Daje to średnie spożycie soków na poziomie 12 litrów na Europejczyka, z czego najwięcej soków piją Niemcy – aż 20,1 litry rocznie na osobę.

Ulubionym smakiem soku Europejczyków pozostaje niezmiennie smak pomarańczowy, a w Niemczech, Austrii i Polsce silną pozycję zajmuje także sok jabłkowy, podczas gdy na południu Europy, np. w Hiszpanii popularnością cieszą się smaki ananasa i brzoskwini.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM