W 2015 r. spadła produkcja mrożonych warzyw, wzrosła soków i mrożonych owoców

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 17 lutego 2016 10:59

W 2015 r. spadła produkcja mrożonych warzyw, wzrosła soków i mrożonych owoców Produkcja malin w ub.r. zmniejszyła się, co było skutkiem bardzo dużej obniżki zbiorów/ fot. shutterstock

- W ostatnim dziesięcioleciu jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się kategorii przetworów owocowo-warzywnych w Polsce były mrożone warzywa. Ich produkcja, napędzana rosnącym zapotrzebowaniem krajowego rynku, jak również popytem eksportowym, w latach 2005-2014 zwiększyła się o 47 proc. do blisko 652 tys. t (w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób; dane IERiGŻ) - informuje Anna Kitala, ekspert ds. analiz rynków rolnych banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że jednak  w 2015 r., jak podaje GUS,  produkcja mrożonych warzyw obniżyła się w porównaniu z 2014 r. - Przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 50 osób wytworzyły łącznie ok.  568 tys. t mrożonych warzyw, czyli o 3,3 proc. mniej w stosunku do rekordu odnotowanego w 2014 r. Zmniejszenie produkcji było przede wszystkim konsekwencją niższych ubiegłorocznych krajowych zbiorów, na co wydatnie wpłynęła susza - informuje. 

- GUS szacuje, że w 2015 r. zbiory warzyw gruntowych ogółem w Polsce wyniosły niespełna 3,7 mln t i były o 20 proc. niższe niż w 2014 r. Trzeba dodać, że w większym stopniu niż przeciętnie w ub.r. obniżyły się zbiory np. kalafiorów - mówi Anna Kitala. 

Podkreśla, że znaczący wzrost produkcji w porównaniu do 2014 r. odnotowano także w przypadku przetworów owocowych. Według danych GUS, w 2015 r. średnie i duże przedsiębiorstwa wytworzyły łącznie 8693 tys. hl soków, czyli o 6,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Sprzyjać temu mogła m.in. wysoka produkcja zagęszczonego soku jabłkowego.

- W przypadku mrożonych owoców odnotowano w 2015 r. wzrost ich produkcji o 17,6 proc. r/r do 418 tys. t. Wpłynąć na to mogły m.in. dość wysokie ubiegłoroczne zbiory truskawek oraz większa niż w 2014 r. ilość wiśni, która trafiła do zakładów przetwórczych (w 2014 r. ze względu na niskie ceny wiśni, część owoców nie została zebrana). Jeśli chodzi o mrożone maliny, ich produkcja w ub.r. zmniejszyła się, co było skutkiem bardzo dużej obniżki zbiorów - podsumowała. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM