Uruchomiono pierwszą w Polsce wzorcową cydrownię

Autor: Dziennik Wschodni 06 listopada 2015 12:49

Uruchomiono pierwszą w Polsce wzorcową cydrownię Pierwsza w Polsce wzorcowa cydrownia już działa w Mikołajówce koło Urzędowa. Tłoczy sok na cydr, ale tylko do degustacji/ fot. shutterstock

Pierwsza w Polsce wzorcowa cydrownia już działa w Mikołajówce koło Urzędowa. Tłoczy sok na cydr, ale tylko do degustacji. Na większą produkcję potrzebna jest zgoda urzędników - podaje Dziennik Wschodni.

Jak mówi Tomasz Solis, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru, to najprostsza linia technologiczna do produkcji naturalnego cydru sadowniczego w skali ok. 10 tys. litrów rocznie. LSMC ma zamiar zwszcząć procedurę uzyskiwania pozwoleń na produkcję. 

Artur Dubaj główny technolog Ambry na łamach Dziennika Wschodniego podkreśla, że tylko z regionu lubelskiego chęć inwestowania w taką cydrownię wyraziło kilkudziesięciu sadowników, a jej koszt to ok. 60 tys. zł. 

W ciągu trzech miesięcy postulaty stowarzyszenia poparło ponad 25 tys. osób. Jeden z nich to apel o zmianę oraz ochronę ustawowej definicji polskiego cydru – wprowadzenie zapisu o produkcji cydru tylko ze świeżego soku, drugi to aktywizacja sadowników do otwierania lokalnych cydrowni.

Czytaj więcej w Dzienniku Wschodnim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM