UOKiK o cenach jabłek: Nie było zmowy cenowej zakładów przetwórczych

Autor: www.sadyogrody.pl/www.lir.lublin.pl/UOKiK 13 października 2017 08:51

UOKiK o cenach jabłek: Nie było zmowy cenowej zakładów przetwórczych fot. shutterstock

Na koniec sierpnia Lubelska Izba Rolnicza wystąpiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie i wyjaśnienie przyczyn obniżenia w dniach 28-30 sierpnia br. cen skupu jabłek przemysłowych przez zakłady przemysłowe.

UOKiK stwierdził, że chwilowa obniżka cen skupu jabłek przemysłowych pod koniec sierpnia bieżącego roku wynika z normalnych uwarunkowań rynkowych i ogólnej sytuacji w tym sektorze rolnictwa.

Do urzędu wpłynęło zawiadomienie dotyczące sytuacji na rynku skupu jabłek przemysłowych w okolicach Sandomierza. Pod koniec sierpnia, w ciągu zaledwie kilku godzin cena skupu owocu spadła o 20 grozy za kilogram. Podobna, nietypowa sytuacja mogła zdarzyć się również w innych częściach Polski. Sprawa jest tym bardziej istotna, że powiat sandomierski, który jest drugim co do wielkości zagłębiem sadowniczym w Polsce, ucierpiał w tym roku z powodu przymrozków. Sprzedaż jabłek przemysłowych po zbyt niskich cenach mogłaby doprowadzić do powiększenia strat sadowników.

W ramach postępowania wyjaśniającego przeprowadziliśmy kontrolę u czterech przedsiębiorców zajmujących się skupem i przetwórstwem owoców. Obecnie analizujemy uzyskane wyjaśnienia, dokumenty i inne informacje – mówi Piotr Adamczewski, dyrektor Delegatury UOKiK w Bydgoszczy.

PISMO W ZAŁĄCZNIKU PONIŻEJ!

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

MULTIMEDIA

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM