Truskawki 2017: Ceny owoców do przetwórstwa są średnio o połowę wyższe niż rok temu

Autor: Agrobiznes w TVP 21 czerwca 2017 13:33

Truskawki 2017: Ceny owoców do przetwórstwa są średnio o połowę wyższe niż rok temu fot. PTWP

Dobry tydzień i po truskawkach zostanie tylko wspomnienie – przekonują plantatorzy. Owoców jest mało co odzwierciedlają ceny. Według danych ministerstwa rolnictwa w pierwszych sześciu tygodniach tego sezonu hurtowe stawki owoców deserowych sięgały średnio 9,5 zł/kg i były wyższe o 30 proc. w porównaniu z ubiegłorocznymi – informuje Agrobiznes w TVP.

Jeszcze bardziej wzrosły ceny truskawek do przetwórstwa. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa w tym tygodniu stawki są średnio o połowę wyższe niż rok temu i w całym kraju bardzo zbliżone. Za owoce z szypułką dowiezione do zakładów plantatorzy dostają najczęściej od 3,5-3,6 zł/kg. Wyrównane są także ceny truskawek bez szypułek skupowanych do mrożenia. Zakłady przetwórcze płacą od 5 zł/kg w woj. kujawsko-pomorskim poprzez 5,2 zł/kg na Lubelszczyźnie, w Łódzkiem, Małopolsce i Zachodniopomorskiem do 5,25 zł/kg na Podkarpaciu.

Według szacunków dwie trzecie krajowej produkcji przeznacza się do mrożenia. Taki towar wysyłany jest głównie na eksport. W ubiegłym sezonie ceny mrożonych truskawek były nawet o połowę wyższe w porównaniu z sezonem 2015/2016. Wiele wskazuje na to, że nadal będą wysokie bo podaż surowca jest bardzo ograniczona.  

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM