To trudny czas dla przetwórców owoców i warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 14 września 2015 16:25

To trudny czas dla przetwórców owoców i warzyw To bardzo trudny rok dla plantatorów owoców i warzyw/ fot. shutterstock

Aura w tym roku nie jest zbyt łaskawa dla rolników, w tym dla producentów owoców i warzyw, a także dla przetwórców tych surowców. Susza, upały, brak surowca i energii – z tymi wszystkimi problemami muszą się oni borykać w tym sezonie.

Trzeba przyznać, że przetwórcy owoców i warzyw mają wiele powód do narzekań w tym roku. Wydaje się, że spadły na nich wszystkie możliwe nieszczęścia: susza, potencjalnie słaba jakość surowców, chwilowe ograniczenia w dostawie prądu.

Tak naprawdę problem braku wilgoci w glebie zaczął się od niewielkich opadów śniegu w zimie a następnie opóźnionej a do tego suchej wiośnie, czyli dużo wcześniej niż w lipcu, kiedy termometry zaczęły wskazywać ekstremalne 35stopni. Następnie polscy rolnicy borykali się z zaskakująco wysokimi temperaturami w lipcu i sierpniu, co w efekcie doprowadziło do suszy rolniczej. Z kolei w następstwie tego, część z zakładów przetwórczych, w drugiej połowie sierpnia, przez kilkadziesiąt godzin, miało do czynienia z ograniczeniami w dostawie energii elektrycznej. A nie trudno sobie chyba wyobrazić co oznacza brak prądu dla np. producenta mrożonek.

Te wszystkie zjawiska i czynniki zapewne nie pozostaną bez wpływu na cały sektor przetwórstwa owocowo-warzywnego. Czego obawiają się przetwórcy? Trudniejszego dostępu do owoców i warzyw, a także jakości tych surowców. A jeśli surowca słabej jakości będzie mało, to tu troski dotyczą również ceny tych surowców, która może być znacząco wyższa niż oczekiwano.

Część przetwórców przyznaje, że z pewną nieśmiałością patrzy w przyszłość, licząc się z trudnościami w pozyskaniu surowców, szczególnie malin oraz kalafiorów, brokułów a także porów. Jednak ceny produktów rolnych, w tym ceny owoców i warzyw, zależą od wielu czynników, przede wszystkim od sytuacji popytowo-podażowej, nie tylko w kraju, ale i na rynkach światowych. Również sytuacja polityczna wpływa na kształtowanie się cen. Obecnie ceny większości gatunków owoców i warzyw są wyższe od ubiegłorocznych, jednak nie są wyższe od średnich cen wieloletnich, a w wielu wypadkach są niższe od cen z sezonu 2013 r.

Na razie jest za wcześnie, by oceniać potencjalne straty, zwłaszcza, że przyroda jeszcze może „nadrobić” stracony, przez upały, czas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM