Szef KUPS: Przetwórcy będą ostrożni w szachowaniu wysokimi cenami jabłek przemysłowych

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 17 sierpnia 2016 10:01

Szef KUPS: Przetwórcy będą ostrożni w szachowaniu wysokimi cenami jabłek przemysłowych Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS)

Nie chcielibyśmy, aby sytuacja z zeszłego roku się powtórzyła. Na początku ceny skupu jabłek przemysłowych były wysokie, zaś później gwałtownie spadły. Są to ruchy niezrozumiałe dla wszystkich stron – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków.

- W zeszłym roku sadownicy zaparli się, nie sprzedawali jabłek do przetwórstwa i zrobił się swego rodzaju zator a ci, którzy musieli kupić jabłka przemysłowe płacili więcej. Później okazało się, że owoców jest za dużo w chłodniach, trzeba je sprzedawać i ceny gwałtownie spadły – tłumaczy.

Ceny koncentratu również spadły. - Myślę, że w nowym sezonie przetwórcy będą ostrożniejsi w szachowaniu wysokimi cenami. W tym roku szacuje się, że zbiory jabłek będą podobne jak w zeszłym roku a warto podkreślić, że 60 proc. produkowanych jabłek trafia do przetwórstwa. Myślę, że w tym roku nie będzie inaczej – przyznaje Julian Pawlak.

Według niego, w kończącym się sezonie do przetwórstwa trafiło dużo owoców. – W tym także jabłka, które przechowywane były do sprzedaży w miesiącach wiosennych. W momencie kiedy pojawiły się problemy ze zbytem i jakością jabłek zostały sprzedane na przemysł – mówi.

- Trudno ocenić obecne zapasy koncentratu jabłkowego. Część przetwórców wyprzedała zapasy ale są i tacy, którzy jeszcze je mają. Większe czy mniejsze zapasy są zawsze, jednak myślę że powoli się wyprzedają – przyznaje prezes KUPS.

Największy problem - w tegorocznej sprzedaży koncentratu - był w cenie. – W momencie kiedy cena z 1,1 – 1,2 euro/kg spadła na 0,85 euro/kg pojawił się problem. Przetwórcy musieli uśrednić cenę skupu jabłka żeby wyjść na swoje. Stąd też gwałtowne spadki cen skupu jabłek od początku grudnia ubiegłego roku – mówi.

W tej chwili cena zeszłorocznych jabłek skierowanych do przetwórstwa to około 25-27 gr/kg loco zakład. - Skupowane są owoce z przerywki, które mają dużą kwasowość. Odmiany letnie są cenniejsze dla przetwórstwa dlatego ceny są nieco wyższe, chociaż zapewne ustabilizują się na poziomach ubiegłorocznych. Poziom cen skupu jabłek przemysłowych na jesieni zapewne będzie niższy niż rok temu. Myślę, że ceny będą rzędu 25 – 30 gr/kg loco zakład. Trudno natomiast spodziewać się cen ubiegłorocznych – 40-50 gr/kg – podsumował Julian Pawlak. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM