Szef KUPS: Powodem rozchwiania cen wiśni są ułomne prognozy zbiorów

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 29 lipca 2016 10:12

Szef KUPS: Powodem rozchwiania cen wiśni są ułomne prognozy zbiorów Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków/ fot. KUPS

- Sezon wiśniowy zapowiadał się stabilnie, niektórzy przetwórcy mieli niewielkie zapasy mrożonek czy koncentratu z ubiegłego roku. Wydawało się, że większych problemów ze skupem nie powinno być, ale dosyć szybko rozpoczęła się huśtawka cenowa – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków.

Szef KUPSu dodaje, że z prognoz wynikało, że zbiory będą niższe od ubiegłorocznych, ceny owoców na początku sezonu również były zbliżone do tych sprzed roku.  

- Po rozpoczęciu zbiorów okazało się, że we wszystkich regionach urodzaj jest wyższy niż ubiegłoroczny, więc prawdopodobnie z tej przyczyny skupujący zaczęli obniżać ceny. Obecnie idą one powoli w górę i sądzę, że średnia cena będzie podobna do tej z 2014 r. (1,05 zł/kg do tłoczenia i 1,35 zł/kg do mrożenia wg IERiGŻ) – przyznaje.

Według niego głównym powodem rozchwiania cen są  - o czym ciągle mówimy - ułomne prognozy zbiorów, często ocierające się o manipulacje, mające na celu wywołanie zwiększonego popytu, a co za tym idzie wyższych cen skupu z uwagi na rzekomo mniejszą podaż. - Rozpoczęcie zbiorów boleśnie weryfikuje te sugestie. Taką sytuację corocznie mamy  w przypadku czarnej porzeczki i w tym roku także wiśni – tłumaczy przes KUPS.

- Rodzi to niepotrzebne napięcia na linii producenci - przetwórcy i wywołuje rytualne już oskarżenia o zmowę cenową. Nie wiem, jak można ją sobie wyobrazić na tak rozdrobnionym rynku dostawców i przetwórców, gdzie jeszcze w większości przypadków w grze uczestniczą pośrednicy – mówi Julian Pawlak. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM