Szansą dla sadowników jest rozbudowa przemysłu przetwórczego

Autor: Kurier Lubelski 27 lutego 2016 10:50

Szansą dla sadowników jest rozbudowa przemysłu przetwórczego Mimo rosyjskiego embarga na polskie owoce i warzywa produkcja jabłek rośnie/ fot. shutterstock

Mimo rosyjskiego embarga na polskie owoce i warzywa produkcja jabłek rośnie. Według danych GUS na rynek trafiło 3,2 mln ton a eksperci szacują, że mogło być ich jeszcze więcej - informuje Kurier Lubelski.

Przed zamknięciem granic dla polskich owoców i warzyw eksportowaliśmy do Rosji 500-600 tys. ton jabłek. Jak przyznaje dr Bożena Nosecka z warszawskiego Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, wykorzystywaliśmy chłonny rynek wschodni, ale okazał się on niestabilny, jednak to niejedyny problem. Dodaje, że embargo sprawiło, że zaczęliśmy się zastanawiać nad przyszłością.

Według niej, szansą dla sadowników i grup producenckich byłaby rozbudowa przemysłu przetwórczego, produkcja cydru i soków innych niż z koncentratów i eksport na inne kontynenty. 

Jednak do tego potrzebne są odpowiednie certyfikaty wydawane przez państwa spoza UE. W ubiegłym roku swój rynek otworzył Wietnam. Trwają uzgodnienia z odpowiednimi instytucjami m.in. w Chinach, USA i Meksyku.

Czytaj więcej w Kurierze Lubelskim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM