Sytuacja na rynku owoców i warzyw do przetwórstwa – czego można spodziewać się w sezonie 2019?Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl - 09 maja 2019 15:20


- Popyt na truskawki ze strony przetwórstwa może być w tym roku wyższy, ze względu na praktycznie znikome zapasy koncentratu truskawkowego. Dostępne większe ilości truskawki z szypułką, oraz owoców w niższej klasie, nie powinny w strategiczny sposób oddziaływać na cenę skupu surowca w nowym sezonie - przekazał Adam Miłoszewski z firmy AM Fruit, podczas spotkania zorganizowanego przez firmę Bayer oraz Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw (25 kwietnia br.) w Lublinie.

Adam Miłoszewski z firmy AM Fruit omówił sytuację na rynku surowcowym owoców i warzyw oraz przedstawił prognozy na sezon 2019.

Jak przekazał, w zakładach przetwórczych jest znikomy poziom zapasów truskawki bez szypułki kl 2. Popyt na truskawki ze strony przetwórstwa może być w tym roku wyższy, ze względu na praktycznie nieznaczne zapasy koncentratu truskawkowego. Dostępne większe ilości truskawki z szypułką, oraz owoców w niższej klasie, nie powinny w strategiczny sposób oddziaływać na cenę skupu w nowym sezonie.

W tym roku podaż truskawek na krajowym rynku najprawdopodobniej będzie mniejsza – efekt utrzymującej się w niektórych regionach kraju suszy oraz ostatnich przymrozków.

Polskie truskawki mrożone na unijnym rynku, konkurują z owocami sprowadzanymi m.in. z Maroka (w 2019 r. prognozuje się większe zbiory truskawek w tym kraju – o ok 20-25 proc.).

- W sezonie 2018 zebrano mniejsze ilości malin dobrej jakości z powodu suszy. Większość uzyskanych owoców kwalifikowała się do wyrobu grysów, przecierów. Wychodzi na to, że w nowy sezon, wejdziemy z zapasami grysów oraz pewnych ilości maliny sprowadzonej z Ukrainy – mówił Adam Miłoszewski.

Porzeczka czarna – stan zapasów mrożonych owoców od początku roku systematycznie mocno spada, za sprawą m.in. odbiorców ze Wschodu, gdzie obecnie odnotowuje się duże zapotrzebowanie na produkt wysokiej jakości. Według A. Miłoszewskiego wzrost cen z końca 2018 r. (ok 100 euro/t) wskazuje na przeszacowanie ilości mrożonych krajowych czarnych porzeczek.

Zakłady przetwórcze wciąż dysponują niesprzedanymi zapasami koncentratu z czarnej porzeczki. Z informacji, jakie przekazał Adam Miłoszewski wynika, że na rynku znajdują się znikome ilości koncentratu z porzeczki czerwonej.

Z branży napływają również informacje, że porzeczka czerwona dostępna jest jeszcze w różnej jakości (kl 1, kl 2 oraz na przecier), i z tego też, powodu następuje spadek cen sprzedaży ok 100 euro/ t. Ubiegłoroczny sezon charakteryzował się dużą podażą surowca i zamrożono więcej owoców niż rynek może zagospodarować.

Systematycznie zmniejsza się stan zapasów mrożonej wiśni, za sprawą odbiorców ze Wschodu (wzrost zakupów kl 1). Jakiej sytuacji można oczekiwać w nadchodzącym sezonie? Prawdopodobnie na wielkość tegorocznych zbiorów wiśni wpłyną wiosenne przymrozki. Producenci z regionu nadwiślańskiego sygnalizują uszkodzenia kwiatów odmian wczesnych.

Jak informował Adam Miłoszewski, w zakładach przetwórczych zostały niesprzedane zapasy mrożonych owoców aronii i koncentratu z aronii. Dostępny jest także agrest – obserwuje się znikomy popyt na owoce tego gatunku.

W magazynach i zakładach przetwórczych pozostają niesprzedane zapasy rabarbaru. Susza może spowodować  mniejszy plon i problemy z jakością ogonków liściowych. Brokuł wciąż pozostaje dostępny (jednak w różnej jakości), natomiast kalafior praktycznie wyszedł z rynku. Na nowy sezon zabrakło nasion cebuli. Obecnie na rynku dostępny jest surowiec importowany w cenach powyżej 800 eur.