Susza i ekstremalne temperatury osłabią jakość surowców rolnych

Autor: www.sadyogrody.pl/ www.portalspozywczy.pl 17 sierpnia 2015 12:10

Susza i ekstremalne temperatury osłabią jakość surowców rolnych Stanisław Sulima, prezes spółki Eskimos

- Na razie ograniczenia dostaw prądu dla dużych odbiorców przemysłowych wprowadzone przez zarządzającą sieciami energetycznymi Spółkę PSE nie objęły naszego zakładu. Regionalny oddział PSE, obsługujący dostawy energii elektrycznej, dobrze rozumie zagrożenia wynikające z braku prądu dla zakładów przetwarzających żywność - mówi Stanisław Sulima, prezes spółki Eskimos.

- Przerwanie ciągów chłodniczych dyskwalifikuje produkty pod względem przydatności do spożycia, powodując duże i nieodwracalne straty zarówno dla producentów rolnych jak i zakładów przetwórczych. Dodatkowo, z uwagi na infrastrukturę techniczną naszego zakładu, duże przerwy w dostawach energii mogą spowodować zagrożenia bezpieczeństwa środowiska - twierdzi prezes Eskimosa.

Prezes ma nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie. - Z prognoz pogody i działań, przynajmniej tak deklarują w mediach, odpowiednich instytucji państwa wynika, że sytuacja nie ulegnie pogorszeniu. Identyfikujemy większe zagrożenie jakości i ilości surowców, wynikające z  panującej suszy i ekstremalnych temperatur - dodaje.

Prezes Eskimosa podkreśla, że w branży spożywczej przetwarza się, konserwuje żywność w najbardziej zdrowy i naturalny sposób poprzez  proces zamrażania. - Niestety jest to proces wysoce energochłonny i wymagający zachowania reżimu  ciągu chłodniczego. Każde odstępstwo dyskwalifikuje produkt do spożycia. Tak samo surowce świeże przeznaczone do przetwórstwa, nie mogą poczekać. Nie przetworzone w odpowiednim czasie są stracone. Jeżeli ograniczenia w dostawie prądu będą obejmować zakłady przetwarzające owoce i warzywa niewątpliwie wpłynie to negatywnie na podaż w całym sezonie 2015/2016 - mówi Stanisław Sulima.

Ekstremalne warunki pogodowe panują w całej Europie. - Zapewne wpłynie to na ilość i jakość plonów, więc na pewno należy spodziewać się braków lub ograniczeń produktów w poszczególnych asortymentach - dodaje prezes.

Eskimos S.A. jest firmą zamrażającą owoce i warzywa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM