Sprzedaż cydru i perry może sięgnąć 30-40 mln litrów rocznie

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 08 maja 2015 14:05

Sprzedaż cydru i perry może sięgnąć 30-40 mln litrów rocznie fot. shutterstock

Rynek cydru i perry w Polsce czekają spore wzrosty. W perspektywie pięciu lat sprzedaż tych napojów alkoholowych z jabłek oraz z gruszek może osiągnąć poziom ok. 30-40 mln litrów rocznie – ocenia w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Piotr Kuc, wiceprezes firmy doradczej Augeo Ventures.

- Ze względu niskie nasycenie rynku oraz duże nakłady producentów na marketing, krótkoterminowo rynek cydru i perry czeka z całą pewnością wzrost - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Piotr Kuc, wiceprezes zarządu firmy doradczej Augeo Ventures.

- Biorąc pod uwagę możliwości polskiego rynku w perspektywie najbliższych 5 lat sprzedaż cydru i perry może osiągnąć poziom 30-40 mln litrów rocznie - dodaje.

- Porównując spożycie cydru i perry na jednego mieszkańca widać, że polski rynek nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty względem państw Europy Zachodniej, w których konsumpcja cydru i perry jest wielokrotnie wyższa – mówi również Piotr Kuc.

I dodaje, że w Wielkiej Brytanii roczna konsumpcja cydru i perry na jednego mieszkańca wyniosła w 2013 roku 18,2 litra, we Francji 1,94 litra, a w Polsce 0,02 litra.

Kuc ocenia też, że mimo szybkiego wzrostu sprzedaży, cydr jest ciągle produktem niszowym, którego dotychczas spróbowało ok. 40 proc. dorosłych Polaków, zaś alternatywą dla cydru i perry są piwa smakowe i miksy piwne, których sprzedaż w 2013 roku wyniosła 270 mln litrów.

W 2014 roku Polacy wypili ponad 9 mln litrów cydru wobec 2 mln litrów rok wcześniej.

W 2015 roku możliwe jest podwojenie się rynku, a zgodnie z prognozą branży w ciągu pięciu lat rynek cydru w Polsce może osiągnąć wielkość 80 mln litrów, co odpowiada 2 proc. sprzedaży piwa (wg badań to właśnie piwo smakowe i jasne jest najczęściej zastępowane cydrem).

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM