Spadają ceny skupu jabłek przemysłowych. Będą kolejne obniżki?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 27 października 2015 13:44

Spadają ceny skupu jabłek przemysłowych. Będą kolejne obniżki? Teraz skupy w woj. mazowieckim oferują około 46-48 gr/kg/ fot. shutterstock

Tegoroczny sezon skupu jabłek przemysłowych – jak co roku – przebiega pod znakiem wzrostów i spadków. Jednak w porównaniu do cen proponowanych w zeszłym roku te tegoroczne są zadowalające dla sadowników. Podczas ostatniego badania „Barometr cen skupu  jabłek przemysłowych” poziomy cenowe osiągały 48-50 gr/kg. Jednak po około dziesięciu dniach tendencja wzrostowa została zahamowana, a ceny spadły.

Po zeszłorocznych cenach, które wynosiły 10-15 gr/zł, te tegoroczne są zadowalające dla sadowników. Na początku września skupy ruszyły z poziomu 38-40 gr/kg. Cena sukcesywnie rosła nawet do 55 gr/kg. Jednak po kolejnych wzrostach nastąpiły spadki, a po spadkach wzrosty.

Teraz skupy w woj. mazowieckim oferują około 46-48 gr/kg. Dlaczego ceny spadły skoro, jak mogłoby się wydawać, powoli zbiory się kończą, a jabłek będzie coraz mniej? Według Artura Witkowskiego, właściciela skupu w gm. Warka, w ostatnich dniach była wysoka podaż jabłek przemysłowych. – Od ostatniego czwartku do niedzieli jabłek było bardzo dużo, a cena wynosiła 50 gr/kg. Od poniedziałku spadła na 48 gr/kg a przetwórstwo zapowiedziało, że w środę będzie wynosiła już tylko 45 gr/kg. Ciężko przewidzieć kolejne kroki przetwórców – komentuje.

Obecne ceny jabłek do przetwórstwa (40-50 gr/kg) gwarantują pokrycie kosztów produkcji w przypadku sadów wyspecjalizowanych w produkcji tych owoców. Jak twierdzi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas, w Polsce jednak niewielu producentów nastawionych jest stricte na taką produkcję. - Bazę surowcową do przetwórstwa w kraju stanowią głównie jabłka jakości niespełniającej wymogów jabłka deserowego (z sadów nastawionych na produkcję owoców konsumpcyjnych) oraz - w dużej wciąż części - z sadów przydomowych – dodaje.

- Określenie kosztów produkcji jabłek przemysłowych w przypadku sadów wyspecjalizowanych w produkcji owoców konsumpcyjnych jest trudne i - z punktu widzenia rachunku kosztów, nie do końca celowe. Sprzedaż jabłek przemysłowych, które nie stanowią celu procesu produkcyjnego, jest dodatkowym przychodem dla sadowników, stanowiącym zwrot części poniesionych kosztów. Trudno jest zatem, określić poziom ceny, przy której sadownikom będzie opłacało się dostarczać jabłka do skupów. Oczywiście im cena jest wyższa tym z punktu widzenia opłacalności produkcji sadowniczej lepiej. Są natomiast czynniki wyznaczające absolutne minimum cenowe takie jak koszty transportu oraz zbioru jabłek - komentuje Dziwulski.

Jednak z całą pewnością o cenie jabłek przemysłowych w dużej mierze decyduje ich podaż. Większe zbiory w kraju z reguły wiążą się ze spadkiem cen. Mniejsza podaż, jak w roku bieżącym, oznacza ich wzrost.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM