Spadają ceny jabłek przemysłowych. Wahają się między 15-38 gr/kg

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 18 marca 2016 09:15

Spadają ceny jabłek przemysłowych. Wahają się między 15-38 gr/kg Sadownicy w tym sezonie byli zadowoleni z cen skupu jabłek przemysłowych. Okazje się, że zupełnie odwrotnie niż przetwórcy/ fot. shutterstock

Od nowego roku ceny jabłek przemysłowych średnio wahały się między 30-39 gr/kg. Jednak, jak się okazuje, sytuacja w przetwórstwie robi się coraz cięższa, ceny skupu jabłek spadają i raczej nie ma co liczyć na wzrosty. Jak wynika z analizy serwisu www.sadyogrody.pl „Barometr cen skupu jabłek przemysłowych", w połowie marca ceny jabłek do przetwórstwa wahają się między 15-38 gr/kg.

Sadownicy w tym sezonie byli zadowoleni z cen skupu jabłek przemysłowych. Okazje się, że zupełnie odwrotnie niż przetwórcy. Z związku z wysokimi cenami – w porównaniu do tych sprzed roku – sytuacja na rynku koncentratu jest coraz cięższa.

Chińska konkurencja depcze nam po piętach, a w zasadzie dawno nas wyprzedziła. Rynki, które udało nam się zdobyć dzięki niskim cenom koncentratu w zeszłym roku, teraz zaopatrują się w chiński koncentrat co umożliwia wyższa produkcja i niższe ceny koncentratu pochodzącego z Chin.

Przez zdecydowanie wyższe ceny surowca mogą pojawić się problemy ze sprzedażą polskiego zagęszczonego soku jabłkowego po oczekiwanych przez przetwórców cenach.

Oto ceny zanotowane przez ankieterów serwisu www.sadyogrody.pl w punktach skupu jabłek przemysłowych w dniu 17 marca 2015 r.:

- woj. dolnośląskie: 38 gr/kg (brak danych do porównania)

- woj. lubelskie: 20 gr/kg (w porównaniu do 30 gr/kg na początku lutego br.)

- woj. łódzkie: 20 gr/kg (w porównaniu do 30-40 gr/kg w zależności od rodzaju przemysłu na początku lutego br.)

- woj. małopolskie: 15 gr/kg (w porównaniu do 20 gr/kg na początku lutego br.)

- woj. mazowieckie: 15-18 gr/kg (w porównaniu do 30-40 gr/kg w zależności od rodzaju przemysłu na początku lutego br.)

- woj. świętokrzyskie: 18 gr/kg (w porównaniu do 30 gr/kg na początku lutego br.)

Właściciele skupów jednogłośnie stwierdzili, iż od jakiegoś czasu ceny sukcesywnie spadały i nie zapowiada się, żeby sytuacja miała się zmienić. Jedynie w przypadku woj. dolnośląskiego poziom cenowy przewyższa te z innych rejonów Polski, jednak analizując poprzednie badania zauważyć można w tym województwie zwykle nieco wyższe ceny. 

Warto podkreślić, że w analogicznym miesiącu rok temu ceny jabłek przemysłowych wykazywały raczej tendencję rosnącą niż spadkową. W marcu kosztowały średnio 34 gr/kg, zaś w kwietniu 38 gr/kg.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM