Skup owoców jagodowych 2017: Przetwórcy liczą straty, a plantatorzy - zyski

Autor: Agrobiznes w TVP 05 lipca 2017 16:05

Skup owoców jagodowych 2017: Przetwórcy liczą straty, a plantatorzy - zyski fot. shutterstock

Kończy się skup truskawek i to bardzo mocnym akcentem. Niektóre firmy za owoce do mrożenia płacą blisko 6 zł/kg. A sezon rozpoczynał się od średniej stawki przekraczającej 4 zł/kg – informuje Agrobiznes w TVP.

W ubiegłym roku ceny były zdecydowanie niższe. Przeciętna stawka wyniosła 3,65 zł/kg. Ten rok zapisze się wynikiem przekraczającym 5 zł/kg. To efekt problemów z podażą. Według ekspertów zbiory truskawek są niższe o 15 proc., a niektórzy mówią nawet o 30 proc. spadku.

Zakłady skupiły zalewnie połowę planowanych ilości i już mówią o dużych stratach. W przeciwieństwie do tych plantatorów, którzy zainwestowali w przykrycie sadzonek i odpowiednią ochronę. To dla nich jeden z najlepszych sezonów od lat.

Mniej będzie także malin. Skup dopiero się rozkręca. Na Lubelszczyźnie za owoce ekstra producenci dostają najczęściej 4,2 zł/kg. Klasa I jest wyceniana maksymalnie na 3,8 zł/kg. Klasa II o 20 groszy niżej. Rok temu stawki przekraczały 6 zł/kg. Ale właściwy skup rozpocznie się później kiedy pojawią się maliny jesiennych odmian.

Całkiem nieźle wystartowały porzeczki - zwłaszcza czerwone, których ceny są o blisko 1 zł wyższe niż przed rokiem. Firmy za kilogram płacą nawet 3 zł. Droższe są także czarne porzeczki. Za owoce dostarczone do zakładu można dostać 1 zł/kg. Zdaniem ekspertów stawki mogą jeszcze pójść w górę.  

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM