Skup owoców: Ceny malin nieco wzrosły, czarne porzeczki tanieją

Autor: Agrobiznes w TVP 13 lipca 2017 08:46

Skup owoców: Ceny malin nieco wzrosły, czarne porzeczki tanieją fot. shutterstock

Towaru jest mniej, więc powinno być drożej, ale zakłady przetwórcze też mają swoje obostrzenia i nie zamierzają za owoce przepłacać. To prawdopodobnie ostatnie podwyżki cen malin. Tanieć natomiast zaczęły czarne porzeczki – informuje Agrobiznes w TVP.

Maliny to bardzo delikatny owoce, a ostatnie deszczowe dni miały duży wpływ na ich jakość. Zbyt duża wilgoć oznacza choroby grzybowe. Trudno więc liczyć na kolejne podwyżki. Klasa extra kosztuje niecałe 5 zł/kg (4,8-4,85 zł/kg), klasa pierwsza maksymalnie 4,5 zł/kg (4,3-4,5 zł/kg). Za owoce II klasy otrzymać można 3,9-4,1 zł/kg.

To taniej niż przed rokiem, mimo że zbiory szacowane są na poziomie o kilkanaście procent niższym. Jesienne odmiany zaczną się w połowie sierpnia. To na ich skup nastawiają się przetwórcy.

Aż o jedną trzecią niższe mogą być zbiory czarnych porzeczek. Mimo to zeszłoroczne zapasy koncentratu powodują, że popyt a wraz z nim i ceny spadają. W zagłębiach porzeczkowych za owoce do mrożenia dowiezione do zakładu można dostać maksymalnie 1 zł/kg. Wyższe ceny obowiązują za zbiór ręczny i tam, gdzie surowca jest mniej. Jednak tendencja spadkowa jest wyraźnie widoczna.

Zdaniem ekspertów do końca tygodnia może dojść do 0,80 zł/kg za owoce do mrożenia i 0,60 zł/kg za te przeznaczone do tłoczenia. To prognozy cen na rampie. W punktach skupu stawki są z reguły o 10-20 groszy niższe.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM