Segment przetworów owocowo-warzywnych może być innowacyjny

Autor: www.sadyogrody.pl 15 marca 2017 14:47

Segment przetworów owocowo-warzywnych może być innowacyjny fot. shutterstock

- Z uwagi na relatywnie duże możliwości przetwórstwa owoców i warzyw na tle innych produktów rolnych, uważam, że ma on duży potencjał aby być innowacyjnym - zapewnia w rozmowie z serwisem www.portalspozywczy.pl Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

- Jeśli chodzi o perspektywy poszczególnych kategorii segmentu przetwórstwa owocowo-warzywnego w mojej ocenie najważniejszą rolę odgrywa dochód, a dokładnie elastyczność dochodowa popytu. Mówi nam ona jak zmienia się popyt na dane dobro wraz ze zmianą naszego dochodu. To z kolei zależy od naszych indywidualnych preferencji, na które wpływa m.in. styl życia, w tym moda na zdrowe odżywianie. W efekcie rzeczywiście w ostatnich latach w wynikach badań budżetów gospodarstw domowych w Polsce można było zaobserwować wzrost spożycia we wszystkich najważniejszych kategoriach z segmentu przetwórstwa warzyw („warzywa i grzyby mrożone”, „przetwory warzywne i grzybowe” oraz „soki warzywne i owocowo warzywne”) - zapewnia ekonomista.

I dodaje, że wzrost spożycia obserwuje się także w przypadku soków owocowych, a także owoców suszonych, orzechów, nasion i pestek jadalnych. - Jednocześnie istotne jest również to co dzieje się z popytem na dobra komplementarne. Przykładowo obniżające się spożycie pieczywa w Polsce znajduje odzwierciedlenie w coraz niższej konsumpcji dżemów i marmolad - mówi Jakub Olipra.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM