Sadownicy spodziewają się, że ceny jabłek przemysłowych przekroczą 1 zł/kg

Autor: Agrobiznes w TVP 14 września 2017 08:44

Sadownicy spodziewają się, że ceny jabłek przemysłowych przekroczą 1 zł/kg fot. shutterstock

60 groszy dwa tygodnie temu, dziś o połowę więcej. Ceny jabłek przemysłowych pną się w górę. Sadownicy spodziewają się, że stawki wkrótce przekroczą 1 zł/kg. Jednak tego optymizmu nie podzielają przetwórcy – podaje Agrobiznes w TVP.

Ich zdaniem na ustalanie cen przyjdzie czas pod koniec września, kiedy ruszą zaawansowane zbiory jabłek deserowych i równocześnie pojawi się sporo owoców gorszej jakości. Wtedy zwiększona podaż wytyczy nowe stawki i nie wykluczone, że będą one niższe od aktualnych nawet o połowę.

Jednak jak na razie w punktach skupu jabłek przemysłowych wcale nie ma za dużo. Czy pojawi się ich więcej? Zdaniem sadowników to nic pewnego. Dziś za owoce dostarczone do zakładu sadownicy dostają od 75 gr/kg w woj. łódzkim poprzez 80 gr/kg na Mazowszu i Małopolsce po blisko 90 gr/kg na Śląsku. To daje średnią cenę na poziomie 80 gr/kg. To o kilka gorszy więcej w porównaniu z ubiegłym tygodniem i trzy razy więcej niż rok temu.

Świetne są prognozy dla rynku jabłek deserowych. Te mają szansę być zdecydowanie droższe niż w ubiegłym sezonie choć wiele będzie zależało od gatunku.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM