Rynek żywności ekologicznej w Polsce czekają dynamiczne wzrosty

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 15 maja 2015 08:39

Rynek żywności ekologicznej jest od kilkunastu lat jedną z najszybciej, i mimo kryzysów, ciągle rosnącą branżą. Rynek ten w Polsce będzie rósł co najmniej 15-20 proc. w skali roku przez najbliższe kilkanaście lat.

Polski rynek handlu detalicznego produktami rolnictwa ekologicznego w 2013 roku szacowano na około 700 mln zł, tj. 0,25 proc. całego polskiego handlu detalicznego produktami spożywczymi.

 Przeciętne wydatki mieszkańca Polski na produkty ekologiczne to około 17 zł, czyli 4 euro rocznie. 

- Przewiduje się co najmniej 15-20 proc. wzrost rynku w skali roku przez najbliższe kilkanaście lat. Pierwszy miliard złotych powinien zostać osiągnięty w 2016 roku. Możliwy jest też scenariusz jaki miał miejsce w wielu krajach (ostatnio w Szwecji),  że przez  kilka lat wzrost rynku będzie wynosił nawet 50 i więcej procent rocznie - informuje w komunikacie firma Organic Farma Zdrowia.

Rynek żywności ekologicznej na świecie będzie rósł

W 2014 roku rynek ten na świecie osiągnął już wielkość 79 mld USD. W okresie od 2013 roku wzrósł on o 10 proc. i wszelkie prognozy wskazują, że podobne wzrosty będą kontynuowane w następnych latach, w wyniku wzrostu świadomości społeczeństw w kwestii zdrowego odżywiania oraz w wyniku zmniejszającej się różnicy w cenie zakupu żywności ekologicznej w stosunku do cen żywności konwencjonalnej.

Obecnie żywność ekologiczna jest droższa średnio o 30 proc. ze względu na dużo wyższe koszty jej produkcji, niższe zbiory oraz nadal stosunkowo niską podaż. W 2013 roku 2 mln producentów rolnych z 170 krajów posiadało certyfikat ekologiczny i uprawiało rolnictwo ekologiczne na 43 mln ha. 

Organic Farma Zdrowia to sieć samoobsługowych delikatesów z produktami ekologicznymi i tradycyjnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM