Rynek mrożonych owoców i warzyw z dużym potencjałem rozwoju

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 23 listopada 2016 14:55

Rynek mrożonych owoców i warzyw z dużym potencjałem rozwoju fot. materiały prasowe

- Widzimy duży potencjał zwłaszcza w produktach mrożonych, ponieważ przewidujemy, że ten rynek będzie się w kolejnych latach dynamicznie rozwijał - mówi Robert Jankowski, prezes Pamapolu, grupy, w której skład wchodzi WZPOW Kwidzyn (producent warzyw konserwowych i mrożonych).

Zauważa jednak, że równocześnie Kwidzyn jest Spółką szczególnie narażoną na ryzyko, wynikające z niekorzystnych warunków pogodowych, które mogą mieć wpływ na jakość i poziom zbiorów, a także funkcjonowanie Spółki, np. poprzez zmniejszenie wielkości przychodów czy zwiększenie wielkości kosztów, wynikające m.in. z wyższych cen surowców. 

- Tak się stało w zeszłym roku przez utrzymujące się rosyjskie embargo oraz suszę, która spowodowała w Polsce mniejszą dostępność oraz niższą jakość warzyw. Strata wygenerowana wówczas przez WZPOW Kwidzyn miała znaczący wpływ na skonsolidowany wynik Grupy - mówi prezes Pamapolu.

Robert Jankowski dodaje, że z tego właśnie powodu Pamapol analizuje ryzyka wynikające z rodzaju działalności Spółki Kwidzyn i prowadzi działania mające na celu m.in. zwiększenie sprzedaży na nowych rynkach, utrzymanie efektywności produkcji oraz zabezpieczenie stabilnej ceny surowców.

Więcej na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM