Rynek mrożonych malin: Wysoki popyt, niskie zapasy i wzrost cen

Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej 15 maja 2015 12:28

Rynek mrożonych malin: Wysoki popyt, niskie zapasy i wzrost cen fot. shutterstock

Unijny rynek mrożonych malin kształtuje się pod wpływem niskiej podaży tego produktu. Foodnews informuje, że ich zapasy w Europie są bardzo niskie. Z kolei zapasy w Polsce są praktycznie w całości wyprzedane. Popyt na rynku europejskim jest jednak wysoki, co napędza wzrost cen. Świadczy o tym dość duża dynamika eksportu malin z Polski w bieżącym sezonie do UE – podają analitycy z banku BGŻ.

Według Eurostatu w ostatnim kwartale 2014 r. eksport malin był o 9 proc. wyższy w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim wynosząc 21 tys. t. W analogicznym okresie o 9,5 proc. wzrósł również eksport mrożonych malin z Serbii do krajów Wspólnoty. Mrożone maliny z Polski od początku roku podrożały o blisko 19 proc. do poziomu 2,20 euro/kg. Średnio w pierwszym tygodniu maja br. cena kształtowała się na poziomie zbliżonym do tej przed rokiem.

Ocenia się, że przyszły poziom cen zależeć będzie od tego jak ukształtują się zbiory tych owoców głównie w Polsce. Obecne uwarunkowania na unijnym rynku mogą wskazywać jednak, że ceny malin mrożonych mogą kształtować się na wysokim poziomie w nadchodzących miesiącach, co będzie sprzyjało oferowaniu relatywnie wysokich cen w skupie.

Zbiory malin w Serbii wg stowarzyszenia producentów „Serbska Malina“ mają ukształtować się na zbliżonym poziomie do roku poprzedniego i wynieść 65 tys. t. Ceny mrożonych malin z Chile, które mogłyby być alternatywa˛ dla mrożonek europejskich, mimo spadków wciąż pozostają wysokie. Według Foodnews kilogram mrożonek chilijskich kosztuje obecnie 4,30 USD/kg czyli o 10 proc. mniej niż przed rokiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM