Rynek mrożonych malin. Analiza BGŻ BNP Paribas

Autor: BGŻ BNP Paribas 18 maja 2016 13:49

Rynek mrożonych malin. Analiza BGŻ BNP Paribas Z danych Eurostat wynika, że w pierwszych siedmiu miesiącach sezonu 2015/2016 import malin mrożonych (CN 081120) do UE wyniósł 89,4 tys. / fot. shutterstock

- Z danych Eurostat wynika, że w pierwszych siedmiu miesiącach sezonu 2015/2016 import malin mrożonych (CN 081120) do UE wyniósł 89,4 tys. t i był aż o 45 proc. wyższy r/r. Największym pozaunijnym dostawcą mrożonych malin na rynek Wspólnoty była Serbia z wolumenem 67,7 tys. t - o 32 proc. wyższym niż przed rokiem - mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że wysoki popyt wewnętrzny, przy niskiej podaży w Polsce spowodował, że wzrosły dostawy z krajów takich jak Chiny czy Bośnia i Hercegowina.

Wolumen importu z Chin wzrósł aż dwunastokrotnie do poziomu 6,5 tys. t. Import z Bośni zwiększył się natomiast o 58 proc. do 5,1 tys. t.

Według niego, warto podkreślić, ze wśród ważniejszych dostawców mrożonych malin do UE był Meksyk, z którego sprowadzono 1,1 tys. t tego produktu - blisko pięciokrotnie więcej niż przed rokiem. Nie były to wolumeny znaczące dla rynku, niemniej wskazujące na poszukiwanie tańszej alternatywy dla drogich malin mrożonych w Unii.

- Biorąc pod uwagę dostawy z Chile, jednego z czołowych producentów mrożonych malin na świecie, wzrosły one o blisko 20 proc. r/r do poziomu 4,1 tys. t, jednak były aż o 47 proc. niższe niż dwa sezony wcześniej, co wynikało z dość niskiej podaży malin na tym rynku - podkreśla. 

Jak mówi, biorąc pod uwagę nadchodzący sezon, oczekuje się pewnego odbudowania się podaży wewnętrznej, szczególnie w Polsce. - W 2015 r. zbiory malin były o około 30 proc. niższe, co spowodowane było występującą suszą w Polsce. Powrót zbiorów w Polsce bo poziomu sprzed dwóch lat pozwoliłby na odbudowanie poziomu europejskich zapasów. Miałoby to odbicie w spadku cen mrożonek na rynku unijnym - przyznaje analityk. 

- Ważnym aspektem, który będzie oddziaływał na rynek i ceny, będzie produkcja w Serbii, największego nieunijnego dostawcy mrożonych malin do UE. Wg informacji Foodnews, niekorzystne warunki pogodowe w roku bieżącym mogą mieć przełożenie na zbiory, jednak nie wiadomo jak wpłyną one na ich finalny poziom w skali kraju - tłumaczy Dziwulski. 

Jak mówi ekspert, ceny mrożonych malin na rynku europejskim w pierwszym i drugim kwartale br. notowały systematyczne spadki. - Możliwe, że w pewnym stopniu są one spowodowane perspektywą nadchodzących zbiorów w Serbii i Polsce. Z danych Foodnews wynika, że przeciętna cena malin z Polski w połowie maja wyniosła 2,50 euro/kg i była o 15-17 proc. niższa niż na początku br. - skomentował analityk banku BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM