Ruszają pierwsze skupy truskawek. Ceny są wysokie

Autor: Agrobiznes w TVP 07 czerwca 2017 15:58

Ruszają pierwsze skupy truskawek. Ceny są wysokie fot. shutterstock

Niepewne szacunki, niewielka podaż za to wielkie nadzieje na wyższe ceny. Taki jest początek skupu truskawek – podaje Agrobiznes w TVP.

Zakłady przetwórcze kupują już owoce na koncentrat i do mrożenia. Póki co jednak trudno mówić o większych ilościach. To właściwie dopiero przymiarki. Podobnie rzecz ma się z cenami. Proponowane stawki to sondowanie rynku, a w którym kierunku pójdą będzie zależało od podaży którą trudno ocenić. Jedni mówią o dużych stratach z powodu przymrozków, inni nie narzekają.

Na rynku detalicznym jak na początku czerwca stawki są wciąż wysokie. Kilogram, zwłaszcza w dużych miastach kosztuje ponad 10 zł. W hurcie też drogo. Za truskawki trzeba zapłacić nawet powyżej 8 zł. To dwa razy więcej niż przed rokiem.

A jakie stawki proponują zakłady przetwórcze? Za owoce do mrożenia można otrzymać 3,8-4,1 zł/kg. Tyle płacą firmy na Lubelszczyźnie. W pozostałych województwach skup jeszcze nie ruszył. Nieco więcej skupowanych jest owoców do tłoczenia. Średnie ceny wynoszą 3,25 zł/kg. Przed rokiem płacono 1,75 zł/kg.  

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM