Rozpoczął się skup czarnej porzeczki. Stawki są niskie

Autor: Agrobiznes w TVP 29 czerwca 2016 08:48

Rozpoczął się skup czarnej porzeczki. Stawki są niskie Rozpoczął się właśnie przerób czarnych porzeczek ale ani pierwsze zbiory ani pierwsze ceny nie mają na tym rynku podstawowego znaczenia. / fot. shutterstock

Wcześniej niż przed rokiem i mniej niż przed rokiem – tak wygląda tegoroczny sezon skupu owoców. Rozpoczął się właśnie przerób czarnych porzeczek, ale ani pierwsze zbiory ani pierwsze ceny nie mają na tym rynku podstawowego znaczenia. Na razie proponowane stawki dalekie są od oczekiwań producentów - podaje Agrobiznes w TVP.

Za czarne porzeczki zbierane kombajnem w ramach umów kontraktacyjnych można dostać zaledwie 40 gr/kg. Takie ceny zdarzają się w punktach skupu. Owoce dowiezione bezpośrednio do zakładu kosztują od 60-80 gr/kg. Rok temu sezon ruszał z poziomu 80 gr/kg, jednak potem stawki spadały.

Jaki będzie obecny trudno jeszcze wyrokować ale zakłady tak dużo zapłaciły za truskawki, że teraz chcą kupić towar jak najtaniej. Czy im się to uda – nie wiadomo bo porzeczek będzie w tym roku mniej. Kolorowe porzeczki już drożeją – kosztują 1,5-1,8 zł/kg.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM