Rośnie zainteresowanie konsumentów minimalnie przetworzonymi warzywami

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 04 sierpnia 2015 12:44

Rośnie zainteresowanie konsumentów minimalnie przetworzonymi warzywami Warzywa w opakowaniach jednostkowych/ fot. shutterstock.com

- Minimalne przetwarzanie polega na poddaniu warzyw różnymi sposobami obróbki, które stwarzają możliwość uzyskania produktów częściowo, bądź całkowicie przygotowanych do bezpośredniego spożycia, przy zachowaniu cech zbliżonych do surowców wyjściowych – mówi dr Maria Grzegorzewska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

- Z pewnością korzyścią minimalnego przetwarzania warzyw jest poszerzenie oferty asortymentowej na rynku. Wraz z rozwojem sieci supermarketów zainteresowanie warzywami lekko przetworzonymi stale rośnie. Warzywa te cechują się wyższą wartością odżywczą (witaminy, składniki mineralne) od warzyw przetwarzanych metodami tradycyjnymi. Zachowują również właściwości sensoryczne (barwa, zapach, smak) podobne do warzyw nie krojonych – powiedziała dr Grzegorzewska.

Jakie są zagrożenia przy produkcji warzyw minimalnie przetworzonych?

- Należy zwrócić uwagę na mikrobiologię produktu, gdyż w momencie mycia czy dezynfekcji następuje zmniejszenie liczby drobnoustrojów, lecz nie dochodzi do ich całkowitego wyeliminowania – zaznaczyła prelegentka. Dodała, że zatrucia warzywami stanowią 46 proc. zatruć pokarmowych.

Istotnym czynnikiem jest także źródło pobrania warzyw do produkcji. – W czasie uprawy należy przestrzegać zasad „Dobrej Praktyki Rolnej” (GAP) i „Dobrej Praktyki Higienicznej” (GHP). Mycie krojenie i pakowanie powinno być wykonywane w przedsiębiorstwach z wdrożonym systemem HACCAP (System Analizy Zagrożeń i Skutecznych Punktów Kontroli) – powiedział dr Grzegorzewska.

- Kolejną kwestią w produkcji warzyw krojonych jest ich nietrwałość w okresie składowania. Prowadzi to do zmiany wyglądu i utraty świeżości (mięknięcie, gnicie, przyspieszenie starzenia, synteza związków lotnych o nieprzyjemnym działaniu) warzyw minimalnie przetworzonych – dodała.

Według dr Grzegorzewskiej żywność lekko przetworzona o przydatności do spożycia nie krótszej niż 4-7 dni wymaga zarówno bezpiecznej, jak i sprawnej dystrybucji.

- Skutecznym sposobem ograniczenia rozwoju drobnoustrojów i aktywności enzymatycznej w warzywach jest utrzymywanie niskiej temperatury podczas ich przechowywania. KA opóźnia procesy starzenia warzyw krojonych, a tym samym przedłuża okres ich przechowywania. Również skuteczną metodą jest stosowanie opakowań ze zmodyfikowana atmosferą - mówiła ekspertka.

W przeprowadzonych badaniach w Instytucie Ogrodnictwa dowiedzione, że zastosowanie gorącej wody wpłynęło na poprawę trwałości warzyw krojonych, m.in. papryki i kapusty pekińskiej. Również do utrzymania lepszej jakości krojonej kapusty gł. białej przyczyniło się wykorzystanie opakowań jednostkowych z modyfikowaną atmosferą – podsumowała dr Maria Grzegorzewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM