Roman Jagieliński: Na sokach NFC można zrobić dobry interes

Autor: PM, www.sadyogrody.pl 28 września 2015 09:12

Roman Jagieliński: Na sokach NFC można zrobić dobry interes Roman Jagieliński, prezes grupy producentów Roja; fot. PTWP / ŻelaznaStudio (Szymon Jankowski)

- Obecnie jest duży popyt na soki NFC i na tym można zrobić dobry interes - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Roman Jagieliński, prezes grupy producentów Roja.

W mijającym sezonie dużo mówiło się o konsolidacji grup w ramach konsorcjów handlowych. Czy Pana zdaniem ten proceder uda się zorganizować w Polsce na szerszą skalę?


Niestety każdy lubi samodzielność. I to w sumie nie jest zarzut. Ja też nie chciałbym, aby grupa Roja została przejęta czy skonsolidowana przez inny podmiot. Możemy za to sami przejmować.

Coraz więcej powstaje takich „luźnych” porozumień pomiędzy grupami, które razem realizują duże kontrakty. To się moim zdaniem będzie rozwijać ze względu na korzyści biznesowe, ale takie twarde łączenie się grup – niekoniecznie.

Czy promowanie marek jabłek ma sens?

Jabłek nie trzeba specjalnie promować. My mamy markę Roja, która broni się jakością. Brak zwrotów, dostawy na czas i ładne, smaczne owoce mówią same za siebie. Nie trzeba prowadzić dodatkowych działań, tylko cierpliwie robić swoje.

Czy myśli Pan o rozszerzeniu działalności grupy Roja o przetwórstwo jabłek?

Niestety w rozporządzeniu ministerstwa rolnictwa jasno wskazano, że grupy mogą starać się o refundacje kosztów inwestycji, ale jedynie w zakresie modernizacji obecnych zakładów. Tyle, że nasze zakłady są nowoczesne, więc przez najbliższe lata nie mamy czego modernizować. A obecnie inwestycje z własnych środków są bardzo ryzykowne, szczególnie przy niestabilnej sytuacji na rynku jabłek.

Bardzo dużo mówi się o tym, że grupy powinny przetwarzać owoce i kreować nowe trendy, wprowadzać na rynek nowe produkty…

Moim zdaniem obecnie jest duży popyt na soki NFC i na tym można zrobić dobry interes.

Ale przecież wielu przetwórców, nawet tych największych, produkuje soki NFC.

Tak, ale trzeba wziąć pod uwagę, że potrzebne jest dużo miejsca na jego składowanie – o wiele więcej niż w przypadku zagęszczonych soków. Dlatego też najwięksi przetwórcy nie mogą wyprodukować zbyt dużej ilości soków NFC.

A z jakimi dużymi firmami przetwórczymi współpracuje grupa Roja?

Mamy bardzo dobre relacje z firmą Döhler. Wkrótce dostarczymy sporo dowodów na to, że można korzystnie współpracować z takim gigantem. Współpracujemy także z firmą Dawtona.

Dziękuję za rozmowę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM