Rolnictwo ekologiczne coraz popularniejsze w Unii Europejskiej

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 06 lutego 2017 08:31

Rolnictwo ekologiczne coraz popularniejsze w Unii Europejskiej fot. shutterstock.com

Rolnictwo ekologiczne staje się coraz popularniejsza. Niektórzy konsumenci postrzegają produkty organiczne jako smaczniejsze i zdrowsze niż te pochodzące z rolnictwa konwencjonalnego, podczas gdy inni doceniają je z powodu dobrych praktyk wobec środowiska naturalnego lub siły roboczej, zatrudnionej w tego typu gospodarstwach - czytamy w Farmerze.

Zarówno produkcja ekologiczna jak i sprzedaż mają się zadziwiająco dobrze, nawet w okresie kryzysu gospodarczego. Wedle prognoz zapotrzebowanie rynku będzie rosło.

Z opublikowanego przez Unię Europejską raportu we współpracy z Europejskim Urzędem Statystycznym dotyczącego rolnictwa ekologicznego w krajach wspólnotowych wynika, że sektor ten rozwija się wyjątkowo dobrze. Według danych Eurostatu w 2015 roku uprawiane ekologicznie grunty osiągnęły powierzchnię 11,1 miliona hektarów, w porównaniu z 5,0 mln z roku 2002 daje to ponad dwukrotny wzrost.

W ciągu ostatniej dekady obszar rolnictwa ekologicznego w UE wzrósł o około 500 000 hektarów rocznie. Jest to duży wzrost, ale pamiętajmy jednocześnie, że cały obszar tego typu upraw stanowi jedynie 6,2 proc. całkowitej powierzchni użytków rolnych w Europie, zaś produkcją tą zajmuje się niemal 185 000 gospodarstw w całej Europie.

Większość ziemi organicznej (78 proc.) oraz gospodarstw ekologicznych (81 proc.) znajdują się w państwach członkowskich UE, które przystąpiły do UE przed 2004 (tzw. kraje Starej Unii), w których zarówno państwowe jak i europejskie ustawodawstwo pomogły stymulować rozwój tego sektora. Kraje europejskie, które przystąpiły do UE w 2004 roku państwa te nie pozostają jednak w tyle i według wyliczeń Eurostatu zarejestrowały 12 proc. rocznej stopy wzrostu w strefie ekologicznej w okresie od 2002 do 2015 roku i zobaczył ich liczba gospodarstw zwiększyć niemal dziesięciokrotnie w latach 2003 i 2015.

Więcej przeczytaj w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM