Resort finansów chce podwyższyć akcyzę na wina owocowe i cydry

Autor: Puls Biznesu 19 sierpnia 2015 09:39

Resort finansów chce podwyższyć akcyzę na wina owocowe i cydry Cydr Lubelski fot. materiały prasowe / Grupa Ambra

Resort finansów przedstawiło nową interpretację przepisów, zgodnie z którą wina owocowe i cydry powinny być objęte wyższą akcyzą. Polscy winiarze i sadownicy biją na alarm - to byłaby katastrofa dla branży - pisze "Puls Biznesu".

Zdaniem przywoływanego przez "PB", Jacka Jantonia, członka Polskiej Rady Winiarstwa i prezesa firmy Jantoń, Ministerstwo Finansów chce zniszczyć polskich producentów wina oraz sadowników.

Jak dodaje Jantoń, do tej pory różne rodzaje produktów, oparte na winach owocowych traktowane były jako wino, bądź wzmacniane wyroby winiarskie. Jednak - relacjonuje - z nowej interpretacji przepisów wynika, że 99 procent wyrobów klasyfikowanych w ustawie winiarskiej jako wino, jest dla organów wyrobem spirytusowym.

Taka klasyfikacja oznacza wzrost akcyzy na wina owocowe i cydry. Producenci z branży obawiają się wysypu kontroli skarbowych i nakazów zapłaty wyższej akcyzy za pięć lat wstecz.

Jantoń podkreśla, że produkt, który kosztuje dziś 15 złotych, po uwzględnieniu nowych interpretacji zdrożeje nawet do 25 zł.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM