Rekordowe przetwórstwo ziemniaków w Belgii

Autor: FAMMU/FAPA 04 maja 2017 15:45

Rekordowe przetwórstwo ziemniaków w Belgii fot. pixabay.com

Jak poinformował Belgapom, w roku 2016 do belgijskiego przetwórstwa skierowano w sumie 4,4 mln ton ziemniaków. Tym samym była to rekordowa ilość, niespotykana od ostatnich lat - informuje FAMMU/FAPA.

Dla porównania w roku 2015 Belgia przetworzyła 3,97 mln ton ziemniaków – o 11% mniej niż w omawianym roku poprzednim. Zdecydowanie najważniejszym wśród belgijskich przetworów ziemniaczanych są mrożone frytki z ubiegłorocznym wynikiem 1,68 mln ton. To wzrost przetwórstwa o ponad 14% wobec roku 2015. Ponad 234,7 tys. ton stanowiła produkcja schłodzonych frytek, a 468,5 tys. ton to przetwory ziemniaczane w postaci między innymi chipsów, płatków ziemniaczanych czy sproszkowanych produktów.

Przy okazji NEPG (Północno-Zachodnie Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków) opublikowało wstępne dane szacunkowe dla powierzchni upraw oraz zbiorów ziemniaków w unijnej, największej piątki producentów ziemniaków. W sumie powierzchnia upraw w Niemczech, Holandii, Belgii oraz Francji i Wielkiej Brytanii będzie w bieżącym roku o około 3,6% większa i wyniesie 572,5 tys. ha (z wielkości tej wyłączone są uprawy ziemniaków skrobiowych i sadzeniaków). Powierzchnia ta będzie także o 7,2% większa wobec średniej wielkości z ostatnich pięciu lat. Wstępna prognoza wolumenu zbiorów dla wspomnianych pięciu krajów w roku 2017 to około 27,0 mln ton i będzie o nawet 5% większa niż w roku poprzednim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM