Rano Zebrano: Polacy tęsknią za żywnością wytwarzaną w rodzinnych gospodarstwach

Autor: www.sadyogrody.pl 01 marca 2017 08:52

Rano Zebrano: Polacy tęsknią za żywnością wytwarzaną w rodzinnych gospodarstwach fot. materiały prasowe

Rano Zebrano to internetowy targ lokalnej żywność, na którym warszawiacy mogą kupić żywność prosto od rolników z Mazowsza. Firma oferuje ok. 800 artykułów spożywczych pochodzących od blisko 50 dostawców. - Wykorzystujemy internet do przywrócenia tradycyjnych relacji między producentami rolnymi, a odbiorcami docelowymi - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Przemek Sendzielski, założyciel i właściciel Rano Zebrano.

Rano Zebrano powstało po to, by ułatwiać mieszkańcom Warszawy dostęp do żywności wytwarzanej lokalnie, w rodzinnych gospodarstwach i manufakturach. - Sam mieszkam w Warszawie i nie mogąc znaleźć ekologicznej żywności w sklepach nieopodal mojego mieszkania, przywoziłem zakupy z gospodarstwa mojej rodziny aż z Warmii. Były to akcje sporadyczne, ale wkrótce zainteresowało się tymi warzywami tak wielu sąsiadów i znajomych, że postanowiłem poszukać gospodarstw w pobliżu Warszawy i przywozić żywność wszystkim zainteresowanym osobom, które zamówią je przez internet - wspomina założyciel Rano Zebrano.

Chodziło o to, by klienci mieli informację, od kogo pochodzi produkt, by mogli skontaktować się z dostawcą, jeśli mieliby do niego pytania lub zastrzeżenia. - Kolejna kwestia to chęć zminimalizowania tzw. „śladu węglowego” – wierzymy, że lepiej wspierać lokalnych producentów niż sprowadzać żywność z daleka. Ma to przełożenie i na skład i na smak jedzenia jak również na środowisko naturalne - dodaje.

I dodaje, że w Polsce jest bardzo wiele małych gospodarstw, jednak wiele przestaje istnieć ze względu na problemy z dotarciem do odbiorcy docelowego. - Czasem logistyka i biurokracja są o wiele bardziej kosztowne i czasochłonne, niż rolnik jest w stanie udźwignąć. Rano Zebrano jest dla nich dobrą alternatywą dotarcia do konsumenta. Tu pojawia się wciąż istniejąca bariera związana z zakupami żywności przez internet, ale jeśli ktoś już spróbuje – czuje różnicę żywności pochodzącej bezpośrednio z małych gospodarstw i docenia dostawę do samych drzwi - zapewnia Przemek Sendzielski, założyciel i właściciel Rano Zebrano.

Polacy są coraz bardziej wyczuleni na to, skąd pochodzi jedzenie, które kupują, jak jest wytwarzane, co zawiera. - Wiele osób robi zakupy na www.RanoZebrano.pl właśnie dlatego, że każdy produkt opisujemy – można zapoznać się z metodą jego uprawy lub wytwarzania. Przybliżamy również sylwetki samych producentów. Opowiadamy historię Pracowni Pieczywa pani Teresy, a także w jaki sposób jest wypiekany jej pyszny chleb żytni z czarnuszką i solą. Przybliżamy też sylwetki rolników, takich jak pan Krężlewicz i pokazujemy jak zwozi eko-marchew ze swojego pola. Wykorzystujemy internet do przywrócenia tradycyjnych relacji między producentami, a odbiorcami docelowymi. - Kiedyś każdy mieszkaniec miasteczka wiedział, do którego sklepiku iść po ser, a do którego po wędlinę, dokąd udać się po dobre mleko. Miał pewność, że to, co kupuje jest świeże i pełnowartościowe, a jeśli miał zastrzeżenia – zgłaszał je konkretnej osobie. Nasza strona umożliwia zgłoszenie uwag poszczególnym dostawcom, choć częściej otrzymują oni wiadomości w rodzaju „Pani Basiu, te ogórki to nie ogórki, to poezja” - dodaje.

Wszystkie produkty na RanoZebrano.pl uprawiane są w sposób tradycyjny i ekologiczny, większość z nich posiada certyfikaty. - Produkty ekologiczne wybrało w styczniu br. ok. 30 procent naszych klientów, inny mi słowy – w co trzecim zamówieniu znajdował się przynajmniej jeden produkt ekologiczny. Nasz biznes rządzi się sezonowością, więc w okresie letnim mamy w ofercie więcej warzyw i owoców, również takich, które posiadają eko-certyfikaty. Wszystkie nasze warzywa i owoce pochodzą z upraw prowadzonych w sposób naturalny – produkty z przydomowego ogródka pani Grażyny Cywińskiej klienci doceniają równie mocno jak te z certyfikatami. Świadczy o tym popularność wszystkich świeżych owoców i warzyw w sezonie letnim, gdy w naszej ofercie jest ich najwięcej. W sierpniu ubiegłego roku co piąte zakupy zawierały produkty posiadające certyfikaty ekologiczne - wylicza założyciel Rano Zebrano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM