Przyszłością polskiego sadownictwa jest sprzedaż produktów przetworzonych

Autor: www.sadyogrody.pl 22 grudnia 2014 15:40

Przyszłością polskiego sadownictwa jest sprzedaż produktów przetworzonych Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ)

- Rosyjskie embargo uświadomiło nam wszystkim dosyć dobitnie, że Polska ma ogromny potencjał produkcyjny jeśli chodzi o surowce, zarówno ogrodnicze jak i rolne. Jednak wszyscy producenci i przetwórcy muszą być świadomi tego, że tak naprawdę przyszłością polskiego sadownictwa i rolnictwa jest sprzedaż produktów przetworzonych i promowanie polskich surowców poprzez produkty przetworzone - mówi Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ).

- Dobrym przykładem jest mariaż Wyborowej z polskimi jabłkami, w postaci alkoholu wytworzonego z naszych jabłek. To doskonały sposób wykorzystania jednej z najpopularniejszej w świecie polskich marek alkoholowych do promocji polskiego jabłka i prawidłowy kierunek rozwoju dla wszystkich producentów rolnych i przetwórców. Dzięki temu polskie jabłko ma szansę zaistnieć na rynkach światowych. A Polska ma szansę się wypromować jako kraj, który produkuje w sposób naturalny, często ekologiczny i różnorodny - twierdzi Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ).

Jego zdaniem musimy to promować i podkreślać, bo to, że jesteśmy najlepsi w wielu różnych kategoriach produktów jest naszą przewagą konkurencyjną, a nie niska cena.

- Saldo dodatnie polskiego eksportu jest generowane przez produkty przetworzone, a polskie jabłko możemy przetworzyć na tysiące sposobów. Dlatego grupy producenckie w Polsce i producenci jabłek muszą teraz wykonać kolejny, milowy krok. Po przechowalniach muszą zainwestować w tłocznie, suszarnie i tysiące innych rzeczy, które spowodują, że polskie jabłko w postaci wyrafinowanych produktów przetworzonych trafi na najlepsze stoły UE i świata - podkreśla Andrzej Gantner. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM