Przetwórcy owoców i warzyw powinni współpracować z producentami surowców (video)

Autor: www.sadyogrody.pl 13 sierpnia 2015 08:52

Przetwórcy owoców i warzyw powinni współpracować z producentami surowców (video) Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas/ fot. Żelazna Studio

- W samym sektorze owoców, zwłaszcza owoców miękkich, współpraca producentów z przetwórcami jest bardzo słabo rozwinięta. Przetwórcy nie podpisują w tak dużym stopniu umów kontraktacyjnych, jak to ma miejsce w przypadku warzyw, dlatego mamy do czynienia z dosyć dużą zmiennością cen surowca i zmiennością produkcji - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas.

Mariusz Dziwulski jest zdania, że producenci owoców widząc dobrą sytuację na rynku, zwiększają produkcję bez pewności zbytu tych produktów, co widać np, w przypadku czarnej porzeczki.

- To prowadzi często do spadku cen surowców. Brak współpracy na linii przetwórca producent jest niekorzystne dla obu stron - dodaje analityk.

Jednak w sektorze owoców, zwłaszcza owoców miękkich, współpraca producentów z przetwórcami jest słabo zorganizowana. Przetwórcy niezbyt chętnie podpisują umowy kontraktacyjne z producentami surowców rolnych. Z tego powodu mamy do czynienia z dużą zmiennością cen surowca a także produkcji. W przypadku warzyw umowy kontraktacyjne są bardziej popularne. 

Zdaniem analityka cały sezon 2014/2015 na rynku owoców i warzyw można podsumować jako dość niekorzystny. Przez większość sezonu ceny owoców i warzyw utrzymywały się na bardzo niskich poziomach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM